SZĽH chce vychovávať hokejistov 21. storočia: Skupina odborníkov urobila ďalší krok

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) bude v najbližších dňoch distribuovať do regiónov a klubov príručku pre rodičov budúcich hráčov s názvom "Nechajte nás hrať sa“ a podnázvom "Psychológia športu pre rodičov budúcich hokejistov“. Je to len jedna časť zo súboru materiálov, ktoré SZĽH chystá na vzdelávanie rodičov, trénerov a hráčov v súvislosti s požiadavkami systému športu 21. storočia.

Príručku zostavil Adam Truhlář, športový psychológ, ktorý sa venuje vzdelávaniu trénerov a rodičov v oblasti psychológie, nastavovaniu dlhodobých športových systémov a rozvoju všestrannej motoriky detí. Truhlář pracoval pod vedením riadiacej skupiny pre športovú psychológiu, ktorej členmi boli fínsky odborník Jukka Tiikkaja a slovenskí odborníci Dušan Benický, Tomáš Gurský, Diana Kosová, Miroslav Mackulín, Peter Kuračka, Peter Bielik, a Slávka Černáková.

"Rodičia a tréneri majú pri výchove mladého hokejistu tie najlepšie úmysly a chcú preňho vždy len to najlepšie, ale môžu mať trošku odlišné pochopenie toho, čo to znamená v praxi,“ povedal Jukka Tiikkaja, ktorého doplnil Adam Truhlář: "Preto je potrebné, aby rodič rozumel systému rozvoja a mal základné vedomosti o tom, čo prospieva jeho dieťaťu, a naopak, čo sa negatívne podpisuje pod jeho vývinom.“

Príručka má byť k dispozícii aj trénerom a inštruktorom, aby vedeli ukázať rodičom ako a prečo robiť konkrétne hokejové kroky. Celkovým cieľom všetkých je, aby dieťa rástlo nielen športovo, ale aj osobnostne. "Veríme, že bude aktívne využívaná na miestnej úrovni ako nástroj na pomoc pri budovaní pochopenia tréningového procesu medzi trénermi, rodičmi, manažérmi a ďalšími zainteresovanými stranami,“ povedal Tiikkaja.

Skupina zo SZĽH okolo fínskeho odborníka chystá v najbližšej dobe aj videokampaň, plagáty a ďalšie materiály, aby rozšírili povedomie a informácie o úlohách rodiča. "Naši regionálni inštruktori pomáhajú a budú pomáhať klubom organizovať stretnutia s rodičmi, na ktorých sa dá o mnohých veciach diskutovať. Doteraz žiaľ veľmi nefungovala komunikácia s rodičmi. Samozrejme existujú výnimky, ale väčšinou tréneri hovoria o rodičoch, že práca s nimi je ťažká a rodičia hovoria to isté o tréneroch. Takto sa od seba vzďaľujú, ale ak sa budú rozprávať o veciach, pochopia ich aj z iného pohľadu,“ povedal Tiikkaja.

Ďalšími časťami zo súboru materiálov na ceste za výchovou hokejistov 21. storočia bude príručka športovej psychológie pre trénerov, príručka rozvoja pre hráčov a ďalšie vzdelávacie materiály pre trénerov podľa typu ich licencie. Bude to základ pre samoštúdium, vzdelávacie kurzy, mentorovanie a doučovanie trénerov a rodičov ktorých úlohou bude následne vychovávať hráčov 21. storočia.

Viac o téme: SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja Jukka Tiikkaja Adam Truhlář
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Jakub Kotian
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy