V Ružomberku takmer padla hala: Hráčky boli na kolenách, zázračný obrat a nádej na postup!

Zľava vpredu: Stephanie Paula Mavunga Tafadzwa z WBC Jenisej Krasnojarsk a Beata Janosčiková z MBK RužomberokZľava vpredu: Stephanie Paula Mavunga Tafadzwa z WBC Jenisej Krasnojarsk a Beata Janosčiková z MBK Ružomberok Zdroj: SITA/Marek Mrviš

RUŽOMBEROK - Basketbalistky MBK Ružomberok zdolali na vlastnej palubovke nad ruským tímom Jenisej Krasnojarsk 80:74 vo štvrtkovom stretnutí 1. kola play-off Európskeho pohára FIBA 2018/2019. Odveta v Rusku je na programe vo štvrtok 10. januára.

Úspešnejší z tohto dvojzápasu sa v šestnásťfinále stretne s francúzskym družstvom Tarbes Gespe Bigorre. Súboje o postup do osemfinále sa uskutočnia koncom januára. Vo štvrtkovom súboji hostky viedli už aj o 21 bodov (47:26 či 49:28 v druhej štvrtine), ale druhá polovica duelu patrila domácim. Tie tretiu desaťminútovku vyhrali 27:10 a pred záverečnou časťou viedli 62:61. Vo štvrtej štvrtine svoj náskok ešte zvýšili a pred odvetou majú reálnu šancu na postup.

S Krasnojarskom sa Ružomberčanky stretli v skupinovej fáze tejto súťaže aj vlani. Na domácej palubovke podľahli ruskému klubu 64:87, v Rusku prehrali iba o tri body 52:55.

Ružomberčanky obsadili konečnú 2. priečku v H-skupine EP FIBA a kvalifikovali sa medzi najlepších 24 tímov ako dvadsiate nasadené. Postup z desiatich skupín (A-J) do vyraďovacej časti EP FIBA žien si zabezpečilo 24 tímov. Z každej skupiny išli ďalej dvaja najlepší plus z oboch konferencií po dve najúspešnejšie družstvá umiestnené na tretích miestach.

Všetkých 24 postupujúcich potom zoradili v renkingu podľa výsledkov a celkového skóre v skupinách od prvého po 24. miesto. Najlepšia osmička postúpila priamo do osemfinále medzi 16 najlepších, zostávajúca šestnástka si to rozdá v 1. kole play-off vo dvoch zápasoch systémom doma-vonku, pričom dvojice sa určili podľa aktuálneho nasadenia (9-24, 10-23, 11-22, 12-21....).

1. kolo play-off EP FIBA - 1. zápas:
MBK Ružomberok - Jenisej Krasnojarsk 80:74 (35:51)

Najviac bodov: Šiksniutéová (10 doskokov) a Mištinová po 19 Ellenbergová-Wileyová 17 - Mavungová (11 doskokov) 28, Hinesová-Allenová 20 Doroševová 8

Rozhodovali: Földhazi (Maď.), Jovanič (B. a Herc.) a Praksch (Maď.), TH: 13/15 – 16/19, fauly 18:17, 5 faulov: Jackovecová, 37. Šikšniutéová, trojky: 5:6, štvrtiny: 17:24, 18:27, 27:10, 18:13

Juraj Suja, tréner Ružomberok: "Videli sme, ako vyzerá ženský basketbal špičkovej európskej úrovne, ako sa jeden i druhý tím dokáže zmeniť za polčas. V druhej polovici sme zvýšili intenzitu, začali zatvárať obranu a to bola naša cesta k veľkému víťazstvu. Cez prestávku bolo treba dievčatá prebrať. Povedal som im, že toto nie je tím, ktorý by nás mal v našej hale, v ktorej sme ešte túto sezónu neprehrali, rozobrať. Som veľmi rád, že moje družstvo takto zabralo."

Oľga Šunejkinová, trénerka Krasnojarsku: "Bol to zápas o dvoch rozdielnych polčasoch. Prvý nám vyšiel. V trojkovej streľbe sme mali šesť úspešných pokusov z deviatich. Naopak, v druhom polčase nám nič zvonku nepadlo. Býva nebezpečné, ak sa tím v prvom polčase dostane do výraznejšieho vedenia a hráčky si myslia, že stretnutie je vybavené. To sa nám stalo osudným."

Viac o téme: MBK Ružomberok Jenisej Krasnojarsk