Federer hladný ako nikdy predtým: Tenisový elegán a pôvabná mladica s dôvodmi na úsmevy!

Roger FedererRoger Federer Zdroj: SITA/AP Photo/Trevor Collens

PERTH - Tenisti Švajčiarska Belinda Bencicová a Roger Federer obhájili vlaňajší titul na Hopmanovom pohári dvojčlenných miešaných reprezentačných družstiev v austrálskom Perthe (29. decembra 2018 - 5. januára 2019). V sobotňajšom finálovom stretnutí zdolali po výsledku 2:1 nemeckých tenistov Angelique Kerberovú a Alexandra Zvereva.

V úvodnej dvojhre na tvrdom povrchu v hale Perth Arena uspel Federer nad Zverevom v pomere 6:4, 6:2. O osude prvého dejstva rozhodla desiata hra, v ktorej Švajčiar prelomil Nemcov servis a premenil prvý setbal. Federer nepustil svojho súpera v prvom dejstve ani k jedinému brejkbalu, sám využil jednu z dvoch ponúknutých možností. Druhý set mal jednoznačnejší priebeh. Švajčiarsky tenista sa v úvode setu ujal vedenia 3:0. Za stavu 5:2 pre Federera prišiel Zverev tretíkrát v zápase o svoj servis. Švajčiar využil druhý setbal a získal v prospech Švajčiarov prvý bod.

V súboji medzi Kerberovou a Bencicovou sa v prvom sete dostala do vedenia 3:1 nemecká tenistka. Túto výhodu si udržala až do konca úvodného dejstva. Za stavu 5:4 premenila Kerberová na podaní prvý setbal. Aj na začiatku druhého setu viedla Kerberová 3:1. V desiatej hre išla Nemka podávať na víťazstvo v zápase. V pravom čase však Bencicová zabrala, prelomila súperkin servis a vyrovnala na 5:5. O osude druhého dejstva sa rozhodlo v tajbrejku. V ňom uspela nemecká tenistka po výsledku 8:6, keď premenila až tretí mečbal.

O víťazovi tohtoročnej edície Hopmanovho pohára musela rozhodnúť štvorhra hraná spôsobom Fast4. Z triumfu v mixe sa nakoniec tešili Švajčiari, keď uspeli v pomere 4:0, 1:4, 4:3 (4). Federer sa stal prvým tenistom v histórii podujatia s tromi titulmi. Okrem tohtoročného a vlaňajšieho triumfu po boku Bencicovej uspel aj v roku 2011 v dvojici s ďalšou legendou švajčiarskeho tenisu Martinou Hingisovou.

Finálové stretnutie malo rovnaké zloženie ako vlani, oba tímy reprezentovali tí istí tenisti. Ani pred rokom sa Nemci nedočkali vytúženého triumfu, keď v záverečnom súboji podľahli Švajčiarom takisto 1:2. Zároveň mali jednotlivé duely rovnakých víťazov, keď v dvojhrách najskôr uspeli Federer a Kerberová, o víťazstve helvétov aj pred rokom rozhodla na záver štvorhra.

Na Hopman Cupe štartuje osem tímov na pozvanie, do finále postúpia víťazi dvoch skupín. Slováci zatiaľ naposledy hrali v roku 2009 - vtedy ešte v Burswood Dome ako predchodcovi dnešnej Perth Areny (od ročníka 2013, pozn.) - a Dominika Cibulková s Dominikom Hrbatým získali trofej. Nadviazali tým na sezóny 1998 (Karina Habšudová, Karol Kučera) a 2005 (Daniela Hantuchová, Dominik Hrbatý). Už na premiérovej edícii v roku 1989 sa s Češkou Helenou Sukovou pre Česko-slovensko presadil Miloslav Mečíř.

Výsledok sobotňajšieho finálového stretnutia na Hopmanovom pohári dvojčlenných miešaných reprezentačných družstiev v austrálskom Perthe:

FINÁLE
ŠVAJČIARSKO - NEMECKO 2:1
Roger Federer - Alexander Zverev 6:4, 6:2
Belinda Bencicová - Angelique Kerberová 4:6, 6:7 (6)
Belinda Bencicová, Roger Federer - Angelique Kerberová, Alexander Zverev 4:0, 1:4, 4:3 (4)