Legendárna Marlies Schildová potešila Slovákov: Vlhová je silná a vie, čo robí!

Marlies Schildová
Marlies Schildová

FLACHAU - V marci to budú štyri roky, čo fenomenálna slalomárka Marlies Schildová ukončila bohatú a úspešnú kariéru. Víťazka 35 slalomov vo Svetovom pohári dnes čaká tretie dieťa a na pohľad vyzerá ako šťastná žena. S manželom Benjaminom Raichom už niekoľko rokov tvoria zrejme najúspešnejší športový pár v Rakúsku.

"Žijem úplne iný život ako predtým. Ten stres pred pretekmi mi nechýba. Skôr to, že nemôžem byť celý deň na lyžiach. Tento šport stále milujem, ale som spokojná s tým, aké to je. Všetko má svoje pre aj proti," vravela v uvoľnenej nálade M. Schildová počas stretnutia so slovenskými novinármi vo Flachau.

Schildová bola ešte donedávna rekordérkou v počte slalomových triumfov v bojoch o krištáľové glóbusy. Američanka Mikaela Shiffrinová je však v najviac točivej disciplíne SP od štartu až do cieľa takmer neomylná. Nedávno v Semmeringu ju prekonala.a v Záhrebe pridala k svojmu menu aj 37. slalomový triumf. "Shiffrinovej lyžovanie je krásne, ale aj rýchle. Boli sme si podobné v tom, že ona sa snaží ísť k bránkam po čo najkratšej trase. Robila som to aj ja, aby som šetrila čas. Netrávi v oblúkoch toľko času a dobre sa na to pozerá," odborne zhodnotila Shiffrinovej súčasnú suverenitu. Shiffrinová v nedávnej minulosti neraz zopakovala, že Schildová zostane pre ňu najlepšia slalomárka napriek tomu, že ju už historicky predstihla. "Lichotí mi to, ale ja som už istý čas preč z tohto kolotoča a všetko sa tak rýchlo mení," zareagovala 37-ročná Rakúšanka.

Slovenskí fanúšikovia sú zvedaví aj na Schildovej názor na Petru Vlhovú, ktorá sa z veľkej skupiny svetových slalomárok zatiaľ najviac priblížila skvelej Mikaele a niekoľkokrát ju už aj zdolala. "Je silná a vie, čo robí. Veľa trénuje a jej tím robí všetko preto, aby bola úspešná. Musí vytrvať v tom, čo nastolila a výsledky prídu," uviedla M. Schildová. Vlhová momentálne zažíva v slalome obdobie "druhých miest". Na jednej strane je to jasný dôkaz o etablovaní sa v absolútnej špičke, no na druhej aj stále neutíchajúca túžba po skalpe Shiffrinovej. "Druhé miesta môžu byť pre Petru frustrujúce, ale ak si z nich vezme to pozitívne, potom jej to môže pomôcť Ja som mala za súperky skvelé lyžiarky Anju Pärsonovú a Janicu Kosteličovú. Tiež som často končila na druhom mieste na začiatku kariéry. Postupom času som aj mentálne zosilnela a druhé miesta premenila na víťazstvá. Keď tomu veríte, že nastane zmena, ona aj príde," prízvukuje M. Schildová.

Aj ona si uvedomuje, že v súčasnom ženskom slalome je až príliš veľký výkonnostný rozdiel medzi úzkou špičkou a ďalšími pretekárkami. Dominuje Shiffrinová, zdatne jej sekunduje Vlhová a občas sa pridajú Švajčiarka Holdenerová a Švédka Hansdotterová. Napríklad Rakúšanky čakajú na svoju víťazku v slalome od roku 2014. "Počas mojej kariéry určite bolo viac dievčat, ktoré mohli pomýšľať na víťazstvo. Teraz ich je päť a keď počítam aj tie, ktoré útočia na pódium, je ich sedem, či osem. Ostatné sú pozadu. Môžeme vidieť, že za nimi je diera. Na druhej strane sú tam dievčatá, ktoré majú potenciál. Moje krajanky Liensbergerová či Gallhuberová, ktorá je teraz zranená, sú možno na podobnej úrovni. Potrebujú však čas. Momentálne robia ešte veľa chýb," zhodnotila M. Schildová.


Tagy: Marlies Schildová Petra Vlhová

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA

DISKUSIA