Diskvalifikácia nemeckého lyžiara je platná: Nejednotné pravidlá hry, sťažuje sa

Stefan Luitz
Stefan Luitz

OBERHOFEN - Diskvalifikácia nemeckého reprezentanta Stefana Luitza z pretekov Svetového pohára v obrovskom slalome v americkom Beaver Creeku zostáva v platnosti. Pôvodný víťaz z Colorada sa dožadoval spravodlivosti na Športovom arbitrážnom súde (CAS), ale ten dočasne nepozastavil jeho diskvalifikáciu. ORF o tom informovala členka Luitzovho tímu právnikov.

"Nejde o tých 100 bodov, ktoré mi odobrali. Ide o to, aby fungoval systém a neboli nejednotné pravidlá hry," skonštatoval Stefan Luitz.

Nemecký reprezentant si v prestávke medzi súťažnými jazdami pomáhal vdychovaním kyslíka zo špeciálne upravenej fľaše, čo zakazuje reglement Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Štart pretekov v Beaver Creeku bol vo vyše trojtisícovej nadmorskej výške, a teda v riedkom ovzduší. Po diskvalifikácii Luitza sa víťazom dodatočne stal Marcel Hirscher. Rakúsky fenomén má na svojom konte už 65 víťazstiev v pretekoch Svetového pohára.

Zatiaľ čo vdychovanie prídavného kyslíka nefiguruje v registri zakázaných činností v pravidlách antidopingu podľa WADA, FIS má v tomto smere prísnejšie reguly. V prípade pretekov v Beaver Creeku FIS konala na základe anonymného protestu, ktorý takto "natrel" celý nemecký tím.


Tagy: Stefan Luitz

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Nathan Bilow

DISKUSIA