Kuzminová potvrdila formu aj v náročných podmienkach: Posnažím sa, aby vydržala

Talianka Lisa Vittozziová (uprostred) zvíťazila v stíhacích pretekoch na 10 km trati 4. kola Svetového pohára biatlonistiek 12. januára 2019 v nemeckom Oberhofe. Na druhom mieste skončila Slovenka Anastasia Kuzminová (vľavo) a tretia Francúzka Anais ChevaTalianka Lisa Vittozziová (uprostred) zvíťazila v stíhacích pretekoch na 10 km trati 4. kola Svetového pohára biatlonistiek 12. januára 2019 v nemeckom Oberhofe. Na druhom mieste skončila Slovenka Anastasia Kuzminová (vľavo) a tretia Francúzka Anais Cheva Zdroj: TASR/DPA/Martin Schutt

OBERHOF - V stíhacích pretekoch 4. kola Svetového pohára biatlonistiek v nemeckom Oberhofe finišovala slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová na druhom mieste. Na 10 km trati ju zdolala jedine Talianka Lisa Vittozziová o 14,6 sekundy, tretia dobehla Francúzka Anais Chevalierová (+27,9). Ďalším dvom Slovenkám sa darilo menej, Paulína Fialková skončila na 32. mieste (+2:59,9) a Ivona Fialková na 45-tom (+4:09,1).

V priebežnom hodnotení SP vedie aj naďalej po desiatich pretekoch Talianka Wiererová, P. Fialková je tretia, Kuzminová piata. Zo šprintu si siedma Kuzminová preniesla stratu do stíhačky rovných 30 sekúnd, P. Fialková vyštartovala z 21. priečky (+1:05), I. Fialková z 23-tej (+1:07). Najvýhodnejšie postavenie mala Talianka Vittozziová, víťazka šprintu.

Talianka Lisa Vittozziová strieľa Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Kuzminovej neveľká strata nebránila v útoku aj na navyššie pozície, P. Fialková si zasa mohla občerstviť pamäť, keď pred dvoma rokmi v Kontiolahti z 37. priečky na štarte finišovala v stíhačke piata. Rennsteig aréna bola zaplnená opäť do posledného miesta, na strelnici výrazne fúkalo, vietor sa točil a bol dosť nevyspytateľný. Kuzminová úvodnú 'ležku' strieľala už z tretej pozície, zvládla ju s dvoma chybami na druhom a piatom terči, P. Fialková netrafila prvý, I. Fialková štvrtý terč. Kuzminovej strata na vedúcu Vittozziovú narástla na 9. mieste na rovnú minútu a postavenie si nezlepšili ani sestry Fialkové. V druhej streľbe ležmo nesklopila Kuzminová piaty terč, rovnako ako P. Fialková, jej sestra Ivona zasa prvý. Chýb sa namnožilo a Kuzminová poskočila na 7. priečku, so stratou 58,8 na Vittozziovú, P. Fialková na 19-tu.

Slovenka Anastasia Kuzminová Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Prvá streľba stojmo nevyšla Kuzminovej na prvom terči, aj jej súperky však míňali terče a slovenská biatlonistka, štvrtá na medzičase, si neustále udržiavala šancu na pódium. P. Fialková po dlhom mierení nesklopila piaty terč, I. Fialková druhý a tretí.

Pred štvrtou streľbou mali kolíziu Bescondová a Wiererová, obe sa ocitli na snehu, čo využila Kuzminová a zaradila sa na druhú priečku. V záverečnej 'stojke' už Kuzminová nezaváhala, P. Fialková na prvom a druhom terčí si pridala ďalšie dva trestné okruhy a už stratila šancu na umiestenie v dvadsiatke, ešte nepresnejšie s tromi chybami mierila jej sestra Ivona.

Stíhacie preteky ovládla s dvoma chybami na strelnici Talianka Vittozziová a na svoje konto si pripísala po štvrtkovom triumfe v šprinte druhé víťazstvo v kariére.

Talianka Lisa Vittozziová (uprostred) Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/DPA/Martin Schutt

"Som rada, ze som dnes na pódiu. Začiatok pretekov nebol pocitovo dobrý, lyže však fungovali na sto percent. S vetrom som musela zabojovať. Ovplyvnil viacero položiek, nielen mne. Ja som rada, ze som dokázala držať krok so súperkami. Cítim sa dobre a posnažím sa, aby táto forma vydržala. Vyzerá to tak, ze bežecky mi to ide. Aj štyri chybičky nie su v stíhačke zlé," uviedla v rozhovore v cieli pre RTVS Kuzminová.

"Ťažko sa mi to hodnotí. Na strelnici som bola pre vietor slabým súperom. Trať bola ako mydlo, nevedela som si s tým poradiť. Dnes nie som spokojná ani s výkonom na trati a ani na strelnici. Vietor bol nárazový, každú ranu som si musela kontrolovať. Niektoré pretekárky si s tým poradili lepšie, mne to nevyšlo. Človek spozornie, keď sa nedarí a začne možno pochybovať. Verím však, ze príde novy deň a nová šanca," zhodnotila pre RTVS Paulína Fialková.

"V stíhačke je cieľom posunúť sa v celkovom poradí, mne sa to dnes nepodarilo. Potrebujem ešte potrénovať kontaktné preteky. Na strelnici som urobila veľa chýb. Bola to lotéria. Vietor bol nárazový, ťažko sa reagovalo. Mne sa to dnes nepodarilo," okomentovala svoj výkon pre RTS Ivona Fialková.

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Paulína Fialková Ivona Fialková Lisa Vittozziová
  • Zdroj: TASR, SITA