DAC na prvom tréningu už bez Baya, ale s veľkým talentom z Anglicka: V pláne dotiahnuť 2-3 hráčov

Dániel Csóka
Dániel Csóka

DUNAJSKÁ STREDA - Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda ako poslední z fortunaligistov začali v sobotu zimnú prípravu na jarnú časť sezóny 2018/2019. Hlavný tréner, Nemec Peter Hyballa, privítal v novučičkej klubovej akadémii na okraji mesta dovedna 23 hráčov vrátane troch brankárov.

"Päť týždňov na prípravu nám stačí. Sústredíme sa na to, aby sme boli na prvý jarný zápas proti Slovanu Bratislava 16. februára v špičkovej forme. Počas týchto piatich týždňov nás čaká aj sústredenie v Turecku. Budú ešte nejaké odchody a príchody do mužstva, ale nenastanú v ňom veľké zmeny," povedal Hyballa prítomným novinárom. Tímu chýbalo kvarteto hráčov plniacich si povinnosti v reprezentácii do 21 rokov - Adrián Slančík, Dominik Špiriak, Denis Baumgartner a Martin Bednár, ako aj Christián Herc, ktorého si krátkodobo vyžiadal jeho kmeňový zamestnávateľ Wolverhampton Wanderers.

K dispozícii už nebol ani útočník z Pobrežia Slonoviny Vakoun Issouf Bayo, ktorý v úvode tohto týždňa prestúpil do Celticu Glasgow. "Na jednej strane to pre nás nie sú dobré správy, pretože Bayo je veľmi dobrý útočník, na druhej strane, odišiel do Celticu Glasgow a FC DAC môže byť hrdý na tento prestup. Musíme sa teraz poobzerať po ďalšom útočníkovi," dodal 43-ročný kormidelník. Okrem Baya si v jarnej časti neoblečú dunajskostredský dres ani ďalší hráči. Ako referuje oficiálny klubový web, až štyria zamierili na hosťovania do iných klubov - Timotej Záhumenský (MFK Karviná), Roland Černák (MFK Zemplín Michalovce), Ladislav Almási (FC ŠTK 1914 Šamorín) a Martin Rymarenko (KFC Komárno). Bosniak Branko Bajič je momentálne na skúške v nemenovanom klube v rodnej krajine.

V drese DAC bude naopak s určitosťou pokračovať Souleymane Kone. Dunajskostredčania sa dohodli so švédskym Djurgardens IF na predĺžení jeho hosťovania do konca aktuálnej sezóny. Vedenie klubu intenzívne pracuje aj na príchode ďalších posíl. "V pláne máme dotiahnuť 2-3 hráčov. Prvým príchodom je Dániel Csóka - ľavonohý a veľmi talentovaný hráč z anglického Wolverhamptonu," predstavil Hyballa prvú zimnú akvizíciu. Osemnásťročný stredný obranca zostane v Dunajskej Strede najmenej do leta 2020 a súčasťou dohody je aj predkupné právo FC DAC na jeho trvalý prestup. Z hráčov klubovej akadémie sa do prípravy s prvým tímom zapojili Ladislav Nagy, Marko Kelemen, Sebastián Gembický, Matúš Malý a Kristián Bari - poslední traja menovaní zatiaľ iba na najbližšie dni. Po úspešných fyzických a zdravotných testoch sa k mužstvu vrátil Lukáš Čmelík, ktorý dostal od trénera Hyballu novú šancu presvedčiť o svojich schopnostiach.

FC DAC 1904 sa bude počas zimy pripravovať najmä v domácom prostredí. Vo štvrtok 17.1. absolvuje v domovskej akadémii úvodný duel proti treťoligovej Galante. Výprava Dunajskej Stredy v stredu 23. januára odcestuje na dvojtýždňové sústredenie do tureckého Beleku, ktoré potrvá do 6. februára. "Žlto-modrí" odohrajú osem prípravných stretnutí, z nich až štyri v rámci spomenutého pobytu "v krajine polmesiaca". Úvodný súper DAC v Turecku bude 26. januára poľský Lech Poznaň, nasledovať bude dánsky Esbjerg fB (29.1.), rumunský treťoligista Csíkszereda Miercurea Ciuc (2.2.) a NK Olimpija Ľubľana zo Slovinska (4.2.).

Futbalisti Dunajskej Stredy po návrate domov z Turecka absolvujú prípravný duel proti rakúskemu účastníkovi najvyššej súťaže SV Mattersburg (9.2.). O dva dni neskôr si hráči DAC zmerajú sily s treťoligovým Gabčíkovom. Zverenci Petra Hyballu jarnú časť Fortuna ligy odštartujú v sobotu 16. februára doma proti ŠK Slovan Bratislava, pôjde o duel 19. kola. Dunajská Streda figuruje po jesenných osemnástich odohraných kolách najvyššej slovenskej súťaže 2018/2019 na 2. mieste tabuľky s 38 bodmi, na lídra ŠK Slovan Bratislava má osembodový odstup.

Prehľad stretnutí FC DAC 1904 Dunajská Streda v rámci zimnej prípravy na jarnú časť sezóny 2018/2019:

17. januára 2019: FC DAC 1904 Dunajská Streda - FC Slovan Galanta (III. liga, 18.00 h)
19. januára: FC DAC 1904 Dunajská Streda - Soroksár SC (Maď.-II. liga, 13.00 h)
26. januára: FC DAC 1904 Dunajská Streda - Lech Poznaň (Poľ.), v rámci sústredenia v Turecku
29. januára: FC DAC 1904 Dunajská Streda - Esbjerg fB (Dán.), v rámci sústredenia v Turecku
2. februára: FC DAC 1904 Dunajská Streda - Csíkszereda Miercurea Ciuc (Rum.-III. liga), v rámci sústredenia v Turecku
4. februára: FC DAC 1904 Dunajská Streda - NK Olimpija Ľubľana (Slovin.), v rámci sústredenia v Turecku
9. februára: FC DAC 1904 Dunajská Streda - SV Mattersburg (Rak.)
11. februára: FC DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK 1923 Gabčíkovo (III. liga)
Pozn.: Domáce prípravné stretnutia sa uskutočnia v klubovej akadémii


Tagy: FC DAC 1904 Dunajská Streda Vakoun Issouf Bayo Peter Hyballa Dániel Csóka

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
fcdac.sk/Lelkes Ernő

DISKUSIA