Žampa mal na dosah premiérové body: Potom prišlo k mrzutému zvratu!

Adam Žampa
Adam Žampa

ADELBODEN - Rakúsky favorit Marcel Hirscher sa stal víťazom nedeľňajšieho slalomu Svetového pohára mužov vo švajčiarskom Adelbodene. Fenomén súčasného zjazdového lyžovanie triumfoval v súčte oboch kôl s náskokom 50 stotín sekundy pred Francúzom Clementom Noelom, ktorý sa po prvý raz v kariére postavil na stupne víťazov v pretekoch o krištáľové glóbusy. Tretí skončil s odstupom 71 stotín Nór Henrik Kristoffersen.

Hirscher do zbierky úspechov pridal 31. slalomové víťazstvo vo Svetovom pohári. Už len o 4 triumfy je pred ním legendárny Talian Alberto Tomba (35) a o deväť prvý muž historického poradia Švéd Ingemar Stenmark (40). Celkový počet svojich víťazstiev v pretekoch SP Hirscher zvýšil na 67, okrem 31 prvenstiev v slalome má ďalších 32 v obrovskom slalome, 3 pridal v paralelnom slalome a 1 v super G. Celkový počet pódiových umiestnení v SP sa u tohto 29-ročného špecialistu na technické disciplíny aktuálne zastavil na čísle 132.

Hirscher utvoril v Adelbodene aj jeden hiostorický rekord. V tomto lyžiarskom stredisku pod Bernskými Alpami vyhral v súčte slalomu a obrovského slalomu už po deviaty raz. Aktuálne víťazstvo je pre neho piate slalomové, v sobotu po štvrtý raz uspel v "obráku". Toľkokrát na jednom mieste v pretekoch SP pred ním nikto nezvíťazil.

Slovenský reprezentant Adam Žampa si nepripísal prvé body do hodnotenia Svetového pohára v slalome v tejto sezóne, hoci bol blízko tejto méty. Starší z bratov Žampovcov postúpil z 19. miesta do 2. kola jedného z profilovo najnáročnejších slalomov v kalendári SP, ale tam sa jeho cesta predčasne skončila - zastavil ho "špicar". Adam Žampa ešte v hornej časti trate prešiel cez modrú bránku spôsobom, ktorý odporuje pravidlám. Slalomárom v Adelbodene strpčovalo život aj husté sneženie a s tým spojená slabšia viditeľnosť.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Adelboden (Švaj.) - nedeľa - výsledky:

Slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:47,37 min, 2. Clement Noel (Fr.) +0,50 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,71, 4. Ramon Zehnhäusern (Švaj.) +0,73, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,97, 6. Elias Kolega (Chor,) +1,97,... Adam Žampa (SR) - nedokončil 2. kolo,... 49. Matej Falat (SR) +3,16 s - v 1. kole, nepostúpil do 2. kola.


Tagy: Marcel Hirscher Adam Žampa

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Marco Tacca

DISKUSIA