VIDEO Chaotický finiš na úvod: Sagana zavreli súperi, aj tak skončil medzi najlepšími

Peter Sagan
Peter Sagan

ADELAIDE - Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil na ôsmom mieste v úvodnej etape 21. ročníka pretekov Tour Down Under v Južnej Austrálii, ktoré sú prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour.

V hromadnom a značne chaotickom šprinte úvodnej etapy so štartom v North Adelaide a cieľom v Port Adelaide (129 km) mal v závere najviac síl Talian Elia Viviani z tímu Deceuninck - Quickstep. Skvelým zrýchlením v záverečných 50 m zdolal Nemca Maxa Walscheida (Team Sunweb) aj krajana Jakuba Mareczka (CCC Team). Víťaz dosiahol čas 3:19:47 h.

Peter Sagan sa v samom závere ocitol v nevýhodnej pozícii uprostred prednej skupiny "balíka" cyklistov a prakticky sa nedostal k záverečnému špurtu. Víťaz nedeľňajšieho kritéria Down Under Classic v uliciach Adelaide Austrálčan Caleb Ewan nefiguruje ani v najlepšej desiatke výsledkov 1. etapy. Napokon skončil dvadsiaty tretí.

V celkovom poradí po 1. etape vedie Viviani s náskokom 4 bonifikačných sekúnd pred Walscheidom. Tretí je s odstupom 5 sekúnd Novozélanďan Patrick Bevin, ktorý bol najbojovnejším jazdcom 1. etapy. Petrovi Saganovi patrí 11. priečka s odstupom 10 sekúnd. V bodovacej súťaži je na čele Viviani s 15 bodmi, obhajca tohto víťazstva Sagan je desiaty s 8 bodmi.

Organizátori skrátili 1. etapu z pôvodných 132,4 km na 129 km z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia. Meteorológovia avizovali na tieto dni v južnej časti krajiny extrémne teplo a prudký vietor. Riaditeľ podujatia Mike Turtur označil utorňajšiu úvodnú etapu za brutálnu a zároveň dodal, že úprava pôvodného itinerára má poslúžiť na ochranu jazdcov. Vysoké teploty trápili cyklistov už v predchádzajúcom ročníku, ktorý bol druhým najteplejším v histórii Tour Down Under.

1. etapa (North Adelaide - Port Adelaide, 129 km): 1. Elia Viviani (Tal.) 3:19:47 h, 2. Max Walscheid (Nem.) Team Sunweb, 3. Jakub Mareczko (Tal.) CCC Team, 4. Phil Bauhaus (Nem.) Bahrain-Merida, 5. Ryan Gibbons (JAR) Dimension Data, 6. Jasper Philipsen (Belg.) UAE Team Emirates,... 8. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe,... 23. Caleb Ewan (Aus.) Lottto Soudal - všetci v rovnakom čase ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Elia Viviani (Tal.) 3:19:47 h, 2. Max Walscheid (Nem.) Team Sunweb +4 s, 3. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team +5, 4. Michael Storer (Aus.) Team Sunweb +5, 5. Jakub Mareczko (Tal.) CCC Team +6, 6. Jason Lea (Aus.) UniSA-Australia +8,...11. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +10.

Bodovacia súťaž: 1. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck - Quickstep 15 bodov, 2. Max Walscheid (Nem.) Team Sunweb 14, 3. Jakub Mareczko (Tal.) CCC Team 13,...10. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) 8.


Tagy: Peter Sagan Tour Down Under

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter BORA – hansgrohe/Bettiniphoto; Video: Santos Tour Down Under

DISKUSIA