VIDEO Sagan dodržal slovo a zabojoval: V druhej etape skončil v Top 3!

Peter Sagan
Peter Sagan

ANGASTON - Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) finišoval ako tretí v 2. etape 21. ročníka pretekov Tour Down Under v Južnej Austrálii, ktoré sú prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour. Víťazom etapy so štartom v Norwoode a cieľom v Angastone (122,1 km) sa stal Novozélanďan Patrick Bevin (CCC Team), ktorý v záverečnom špurte poriadne preriedeného "balíka" cyklistov zdolal Austrálčana Caleba Ewana (Lotto Soudal) a spomenutého Sagana.

Šprintérsky záver poznačil hromadný pád v poslednom kilometri, ktorému sa Sagan aj ďalší favoriti úspešne vyhli. Aj preto v samom závere špurtovala do cieľa v čelnej skupine iba približne dvadsiatka pretekárov. Bevin zapol na najvyššie obrátky asi 150 m pred cieľom, keď predstihol dovtedy vedúceho Španiela Luisa Leona Sáncheza (Astana). Za ním sa vyviezol Ewan, ale už ho nestačil predstihnúť.

Sagan mal na treťom mieste už miernejší odstup. Víťaz prvej etapy Viviani finišoval na siedmej priečke. Pôvodne mala etapa z Norwoodu do Angastonu merať 149 km, ale organizátori vzhľadom na veľké teplo a ťažké podmienky pristúpili k jej výraznému skráteniu až na 122,1 km,

"Napriek dnešnému pádu v závere mám pocit, že včerajší šprint bol nebezpečnejší. Dnes tam bolo mierne stúpanie a bolo to viac o nohách. Pád nemal na mňa vplyv, udialo sa to za mnou. Mám však pocit, že niekto sa dotkol môjho zadného kolesa. Keď Luis Leon Sánchez zaútočil, zostal som za ním, ale Patrick Bevin zvíťazil celkom ľahko. Zajtra bude ťažšia etapa ako prvé dve, uvidím, čo sa bude dať spraviť. Ešte som sa nerozhodol, či do toho pôjdem v závere. Zariadim sa podľa vývoja v etape, aké budem mať šance. Preteky v Austrálii beriem najmä ako prípravu. Ak sa mi podarí vyhrať etapu, bude to fajn, ak nie, nebudem preto nahnevaný," povedal Peter Sagan, cituje ho webová stránka jeho tímu Bora-Hansgrohe.

Víťaz 2. etapy Bevin sa stal aj novým lídrom celkového priebežného poradia TDU. Vedie o 5 sekúnd pred Ewanom a 9 sekúnd pred Vivianim. P. Sagan poskočil z 11. na 8. miesto, jeho aktuálny odstup od lídra je 11 sekúnd. V súťaži o najlepšieho šprintéra je Sagan štvrtý s 21 bodmi, na čele je 24-bodový Viviani.

Výsledky - Tour Down Under 2019:

2. etapa (Norwood - Angaston, 122,1 km): 1. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 3:14:31 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) Lotto Soudal, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Danny van Poppel (Hol.) Jumbo-Visma, 5. Jasper Philipsen (Belg.) UAE Team Emirates, 6. Phil Bauhaus (Nem.) Bahrain-Merida, 7. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck - Quickstep - všetci v rovnakom čase ako víťaz

Poradie po 2. etape: 1. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 6:04:03 h, 2. Elia Viviani (Tal.) +5 s, 3. Caleb Ewan (Aus.) Lotto Soudal +9, 4. Max Walscheid (Nem.) Team Sunweb +9, 5. Arťom Zacharov (Kaz.) Astana +9, 6. Jason Lea (Aus.) UniSA-Australia +10,...8. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +11.

Bodovacia súťaž: 1. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck - Quickstep 24 bodov, 2. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 23, 3. Phil Bauhaus (Nem.) Bahrain-Merida 22, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 21

Program ďalších etáp:
štvrtok 17.1. - 3. etapa: Lobethal - Uraidla, 146,2 km
piatok 18.1. - 4. etapa: Unley - Campbelltown, 129,2 km
sobota 19.1. - 5. etapa: Glenelg - Strathalbyn, 149,5 km
nedeľa 20.1. - 6. etapa: McLaren Vale - Willunga Hill, 151,5 km


Tagy: Peter Sagan Bora-Hansgrohe Tour Down Under

Zdroj:
SITA
Foto:
Profimedia; Video: Youtube

DISKUSIA