Martin Chudý priznal, že do Poľska prišiel nájsť cestu do väčších klubov: Prvoradý je boj o záchranu

Martin Chudý
Martin Chudý

ZABRZE - Futbalový brankár Martin Chudý pútal na jeseň pozornosť spoľahlivými výkonmi v drese slovenského šampióna FC Spartak Trnava. V skupinovej fáze Európskej ligy UEFA si trikrát udržal čisté konto - dvakrát proti Anderlechtu Brusel a raz proti Fenerbahce Istanbul. Do zúfalstva privádzal aj súperov v predkolách Ligy majstrov, čím si vyslúžil záujem zahraničných klubov. Napokon sa rozhodol pre poľský Górnik Zabrze, kde dochytá sezónu 2018/2019.

"Už po poslednom jesennom zápase v Európskej lige proti Fenerbahce Istanbul som dostal prvé echo, že je záujem z ich strany. Začiatkom januára ma kontaktovali prostredníctvom môjho manažéra. Prebehli prvé debaty, stretol som sa so športovým riaditeľom, dohadovali sme si podmienky, asi týždeň sa to dávalo dokopy. Napokon som na ich ponuku prikývol. Na prestupe sa dohodli aj kluby medzi sebou. Potom to už bolo veľmi narýchlo, pretože krátko po tom, čo sme sa dohodli, Górnik letel na Cyprus a chceli, aby som išiel s nimi," uviedol pre agentúru SITA Chudý.

Priznal, že mal ponuky aj z iných krajín. "Mal som ponuku aj z Česka. Z Poľska bol konkrétny iba Górnik, ostatné boli iba rôzne dohady, ale neprišla žiadna detailná ponuka. Nechcel som ďalej čakať, Górnik mi ponúkol dobré podmienky, hľadali brankára a aj to bolo pre mňa dôležité. Ponuka zo Zabrze bola seriózna a som rád, že sme sa dohodli," povedal.

Dvadsaťdeväťročný gólman sa už pripravuje s novými spoluhráčmi. "Hneď v ten deň, keď som podpísal zmluvu, tak sme odleteli na sústredenie na Cyprus. Minulý piatok sme leteli a najbližší piatok sa vraciame naspäť. Potom sa znovu v utorok vraciame na Cyprus a mali by sme tu absolvovať ďalších desať dní," vyhlásil.

Martinovi Chudému sa zatiaľ nové pôsobisko pozdáva, už sa začal učiť i po poľsky. "Chalani i tím zatiaľ vyzerajú byť v pohode. Noví spoluhráči ma do šatne prijali, nebol žiadny problém. Po úvodných zopár tréningoch môžem povedať, že je to celkom dobré. Pomaličky sa snažím učiť poľštinu, aby som sa mohol bez problémov dorozumieť. Samozrejme, s väčšinou spoluhráčov môžem komunikovať aj po anglicky. Zatiaľ som spokojný. Už len to, že ideme dvakrát na sústredenie na Cyprus je super, nemusíme trénovať na umelej tráve. Na Slovensku to nie je bežné. V Poľsku je väčšina tímov finančne zabezpečená na vyššej úrovni ako u nás," povedal rodák z Považskej Bystrice.

Priznal, že zatiaľ presne nevie, čo ho v poľskej Ekstraklase čaká, hoci nejaké informácie o tamojšej najvyššej súťaži už má. "Poľskú ligu som síce detailne nesledoval, ale nejaké informácie mám z minulosti. V predkole Ligy majstrov sme hrali proti Legii Varšava, tak aj to vďaka tomu som si mohol utvoriť obraz o tamojšej súťaži. Poliaci sú veľký národ, na futbal chodí veľa ľudí," vyhlásil Chudý a prezradil, že by sa postupne rád prepracoval do ešte kvalitnejšej súťaže: "Zápasy navštevujú aj skauti z iných zahraničných súťaží. Myslím si, že Poľsko je krajina, z ktorej sa hráči dokážu odraziť do ďalších zaujímavých tímov čí líg. Aj preto ma Poľsko lákalo. Na štadiónoch býva skvelá atmosféra, súťaž má svoju kvalitu. Marketing i finančné zázemie je na vyššej úrovni v porovnaní so Slovenskom. Keď sa dokážem presadiť, verím, že existujú vyššie šance na ďalší dobrý prestup. Zo slovenskej ligy by to bolo náročnejšie."

Górnik Zabrze je aktuálne na predposlednom 15. mieste Ekstraklasy a so sedemnástimi bodmi ho zrejme čaká boj o zotrvanie medzi tamojšou elitou. "Poľská Ekstraklasa je veľmi vyrovnaná. Sú tam tri či štyri špičkové kluby, ale ostatné tímy sa v hornej polovici tabuľky striedajú. Górnik v minulej sezóne skončil na štvrtom mieste s rovnakým počtom bodov ako mal tretí Lech Poznaň. Tímy v tabuľke od seba nedelí veľa bodov. Pre Górnik to bude skôr boj o záchranu. Mužstvo však má svoju kvalitu. V lete prišlo k viacerým zmenám, odišli skúsení hráči ako napríklad Erik Grendel a aj to spôsobilo, že je klub na chvoste tabuľky. Teraz sa to snažia riešiť príchodom hotových a skúsenejších hráčov, ktorí majú pomôcť v boji o lepšie pozície," povedal Chudý, pre ktorého zápasy o udržanie nebudú ničím novým, hoci v ostatnej dobe bol zvyknutý bojovať na iných frontoch.

"Hral som o záchranu už v Nitre, Tepliciach a dokonca aj vo Vlašime. Doteraz, všade kde som bol, sme boj o záchranu zvládli a dúfam, že to tak bude aj teraz. Górnik je veľký klub, má veľa titulov, bohatú históriu a myslím si, že do najvyššej súťaže patrí," uzavrel pre agentúru SITA Martin Chudý.


Tagy: FC Spartak Trnava Martin Chudý Górnik Zabrze

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Martin Havran

DISKUSIA