Historická rekordérka Vonnová opäť na svahu: V žalúdku bolo viac motýlikov ako zvyčajne

Lindsey VonnováLindsey Vonnová Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

CORTINA D'AMPEZZO - Americká zjazdárka Lindsey Vonnová má za sebou prvú oficiálnu tréningovú jazdu pred piatkovým zjazdom Svetového pohára v Cortine d´Ampezzo. Skončila v nej desiata s odstupom 76 stotín sekundy za najrýchlejšou Nórkou Ragnhild Mowinckelovou. Vonnová si vlani v novembri krátko pred začiatkom sezóny poranila ľavé koleno a odvtedy rehabilitovala a trénovala. Dlhoočakávaný návrat historickej rekordérky v počte víťazstiev vo Svetovom pohári sa odohrá v najbližších troch dňoch práve v talianskej Cortine d´Ampezzo. Ženy odjazdia dva zjazdy a jeden super G.

"Som šťastná, že som sa ocitla opäť v štartovacej búdke. Trochu som bola nervózna, v žalúdku bolo viac motýlikov ako zvyčajne. Snažila som sa zbytočne neriskovať. Jazda bola síce konzervatívna, ale čistá. Teším sa na zajtrajšie preteky," uviedla Lindsey Vonnová po prvom štvrtkovom tréningu. Na ten druhý už nenastúpila, najrýchlejšia v ňom bola Švajčiarka Corinne Suterová.

Lyžiarske stredisko Cortina d´Ampezzo v Dolomitoch má pre 34-ročnú Američanku dôležitejší význam ako väčšina ostatných dejísk Svetového pohára. Práve na tomto mieste získala štvornásobná držiteľka veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári v roku 2004 svoje prvé pódium v pretekoch tohto rangu V roku 2015 sa tam spolu s vtedajším priateľom Tigerom Woodsom tešila z historického triumfu číslo 63, ktorým prekonala rekord Rakúšanky Annemarie Moserovej-Pröllovej v počte víťazstiev vo Svetovom pohári. Dnes ich má na konte už 82 a dýcha na chrbát absolútnemu historickému lídrovi Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi (86). Vonnová získala v Cortine 12 z jej 82 víťazstiev v pretekoch SP. V tomto smere je kvantitatívne úspešnejšia už len v kanadskom Lake Louise, v provincii Alberta triumfovala 18-krát.

"Ak neberiem do úvahy Lake Louise, práve Cortina je to najlepšie miesto na môj návrat. Pôvodne som plánovala začiatok sezóny práve v Lake Louise, ale život niekedy prináša iné skutočnosti než sú naše plány. Hrám teda s kartami, ktoré mám k dispozícii," vravela Lindsey Vonnová.

Američanka pôvodne chcela skončiť kariéru po vlaňajších zimných olympijských hrách v Pjongčangu, kde vybojovala bronz v zjazde. V kráľovskej disciplíne je olympijskou šampiónkou z Vancouveru 2010. Z majstrovstiev sveta má dovedna 7 medailí vrátane dvoch zlatých v zjazde a super G z Val d´Isere 2009.

Viac o téme: Lindsey Vonnová