VIDEO Kvitová sa v Melbourne neubránila slzám: K dojatiu českej hviezdy stačila jediná otázka

Otázka Couriera dojala Kvitovú k slzámOtázka Couriera dojala Kvitovú k slzám Zdroj: itv.com

MELBOURNE - Hviezdna česká tenistka Petra Kvitová (28) oslavuje na Australian Open prvé grandslamové semifinále v "druhej kariére". Tak označuje etapu od Roland Garros 2017, kde sa dokázala vrátiť po vážnom zranení ľavej ruky, ktorú jej nožom porezal útočník pri prepadnutí v decembri 2016. V nedeľu to boli presne dva roky a jeden mesiac.

V semifinále grandslamu, kam postúpila po výhre 6:1 a 6:4 nad domácou Ashleigh Bartyovou, je prvýkrát od víťazného Wimbledonu 2014. Keď jej Jim Courier pri rozhovore na dvorci pripomenul, akú dlhú cestu od tej doby prešla, nedokázala zadržať slzy. "Boli to slzy šťastia," komentovala to na pozápasovej tlačovej konferencii.

A rozhovorila sa viac, čo pre ňu úspech v Melbourne znamená. "Nebolo pre mňa jednoduché vidieť sa v semifinále po tom všetkom. Hovorím tomu druhá kariéra. Takže je to prvé semifinále v druhej kariére. Chvíľu mi to trvalo," uviedla.

V mladosti nebola tak výrazná na menších turnajoch, ale darilo sa jej na grandslamoch. To sa vlani otočilo. Získala päť turnajových titulov, ale na podnikoch veľkej štvorky trpela. Napríklad na obľúbenom Wimbledone, ktorý v rokoch 2011 a 2014 vyhrala, prehrala hneď v prvom kole s Aljaksandrou Sasnovičovou z Bieloruska. "Asi som až príliš chcela," premýšľala.

S trénerom Jiřím Vaňkom a ďalšími členmi tímu premýšľali, ako to zlomiť. V Melbourne sa to podarilo, Kvitová zatiaľ prechádza turnajom bez straty setu. "Aj počas tohto turnaja som bola nervózna, hlavne v prvom kole," zverila sa česká tenistka. "Sú zápasy, kedy som nervózna, ale nemôžem s tým nič robiť. Musím mať dobrú rozcvičku, aby som zo seba ten stres dostala, a hrať od prvej lopty, čo som dnes urobila. To bolo dôležité. Potom som sa cítila uvoľnenejšia," doplnila.

Pred dvoma rokmi musela sledovať Australian Open len v televízii a nevedela, či sa dokáže na kurty vrátiť. "Neboli to nijako skvelé pocity, aby som bola úprimná. Hrozne mi to chýbalo," spomínala. Prinieslo jej to ale iný pohľad na tenis. "Viem, že to je len šport, je to len tenis. Porážky samozrejme bolia, pretože pre to robíte všetko. Na druhej strane po takomto zážitku ... Vždy sa obzriem a vidím, čo som od tej doby dokázala. Má to vždy dve strany, ale nakoniec vždy život víťazí," doplnila.

Pred siedmimi rokmi Kvitovú delil jediný vyhratý set od postu svetovej jednotky, ale Ruske Marii Šarapovovej vtedy v semifinále podľahla 2:6, 6:3 a 4:6. Aj teraz je jednou z hráčok, ktoré môžu byť po Australian Open na vrchole rebríčka. To sa Kvitovej ešte nepodarilo, ale nie je to pre ňu podstatné.

"Popravde je to prvýkrát, čo o tom počujem. Som v turnaji, na grandslame. Nemyslím si, že by bol tu v hlave nejaký priestor, aby som o tom premýšľala," povedala aktuálna svetová šestka. Teraz sa sústredí na semifinálový duel s Američankou Danielle Collinsovou, s ktorou v Sydney v úvodnom zápase kalendárneho roka na Nový rok zvíťazila po tuhom boji 6:7, 7:6, 6:3. 

Petra Kvitová a jej Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP - Kin Cheung

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Petra Kvitová Ashleigh Bartyová Jim Courier
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: itv.com; VIDEO: Australian Open TV
  • Zdroj: ČTK, športky

Súvisiace články