Novou svetovou jednotkou Osaková! V dramatickom finále Australian Open zdolala Kvitovú

Naomi OsakováNaomi Osaková Zdroj: SITA/AP/Mark Schiefelbein

MELBOURNE - Japonská teniska Naomi Osaková sa prvýkrát v kariére stala víťazkou dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (14. - 27. januára, tvrdý povrch, celková dotácia 62,5 miliónov AUD). Turnajová štvorka Osaková zdolala v sobotňajšom finále v Aréne Roda Lavera nasadenú osmičku Češku Petru Kvitovú za 150 minút 7:6 (2), 5:7, 6:4.

Dvadsaťjedenročná Osaková premiérovo zasadne na vrchol rebríčka WTA a stane sa prvou tenistkou alebo tenistom z Ázie na čele tenisového renkingu. Šampiónka získa odmenu vo výške 4,1 milióna AUD a do rebríčka jej pribudne 2000 bodov. Zdolanú hráčku čaká prémia 2,05 milióna AUD a 1300 bodov do renkingu WTA.

Naomi Osaková sa po zisku premiérovej grandslamovej trofeje vlani na US Open podarilo vybojovať druhý titul z rovnakej kategórie za sebou. Tento úspech dosiahla ako prvá tenistka od roku 2001. Pred osemnástimi rokmi získala americká tenistka Jennifer Capriatiová svoje prvé dva grandslamové tituly na Australian Open a Roland Garros. Kvitová neuspela prvýkrát v kariére vo finále turnaja "veľkej štvorky", pri predošlých dvoch finálových účastiach triumfovala vo Wimbledone 2011 a 2014.

Naomi Osaková Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Aaron Favila

Nedeľňajšie stretnutie bolo premiérovým vzájomným duelom medzi oboma hráčkami. Úvod finálového zápasu priniesol vyrovnaný tenis, obe súperky dominovali na podaní. V piatej hre Osaková ponúkla Kvitovej dve možnosti na brejk, česká tenistka ich však nevyužila. Podobnú príležitosť mala Japonka v následujúcom geme, brejkbal nedokázala premeniť a Češka vyrovnala na 3:3. Pri svojom podaní v 7. hre čelila Osaková nepriaznivému skóre 0:40, dokázala však zabojovať a šnúrou piatich bodov odvrátila hrozbu straty podania. Za stavu 6:5 sa pri Kvitovej servise dostala Osaková k dvom setbalom, nevyužila ich a o osude prvého setu musel rozhodnúť tajbrejk. V skrátenej hre dominovala Japonka, uspela v ňom po výsledku 7:2.

Hneď pri svojom prvom servise v druhom sete ponúkla Osaková súperke ďalšie dva brejkbaly, Kvitová druhý dokázala využiť a ujala sa vedenia 2:0. Japonku strata podania vyburcovala k zlepšenému výkonu a v nasledujúcej hre sa jej podaril rebrejk, rovnako ako súperka predtým využila druhý brejkbal, znížila na 1:2 a potom vyrovnala na 2:2. Osaková v týchto momentoch výrazne zlepšila svoj return, v 5. hre dokonca čistou hrou zobrala Kvitovej druhýkrát za sebou podanie. V 6. hre čelila Japonka na podaní nepriaznivému skóre 0:30, získala však vo svoj prospech nasledujúce štyri výmeny a išla do vedenia 4:2.

Petra Kvitová vo finále Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

Za stavu 5:3 podávala Kvitová na udržanie sa v zápase, Osakovej ponúkla tri mečbaly, hrozbu prehry však dokázala odvrátiť. Češka potom v 10. hre zobrala súperke druhýkrát v stretnutí servis a vyrovnala na 5:5. Za stavu 6:5 podávala pre zmenu Osaková na zotrvanie v druhom sete, s tlakom situácie sa nedokázala vyrovnať. Kvitová po čistej hre na príjme vyrovnala stav setov na 1:1

V úvodných dvoch hrách tretieho setu obe tenistky pri svojom podaní nezaváhali. V 3. hre Osaková prelomila Kvitovej servis a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:1 vo svoj prospech. V 6. hre mala Kvitová k dispozícii jeden brejkbal, Japonka jej však nedovolila vyrovnať stav stretnutia a stále viedla s výhodou jedného brejku v pomere 4:2. V nasledujúcej hre sa Kvitová na podaní ocitla v ďalších problémoch, prehrávala 0:40, po šnúre piatich bodov za sebou však dokázala znížiť na 3:4 z jej pohľadu. Za stavu 5:4 sa Osaková pri svojom podaní dostala k ďalším trom mečbalom, tentokrát druhý premenila a tešila sa z víťazstva.

Naomi Osaková si na svoje konto pripísala tretí turnajový triumf v kariére. V jej zbierke sa nachádzajú iba trofeje z významných turnajoch. Pred ziskom titulu v New Yorku získala premiérovú trofej na okruhu WTA vlani v americkom Indian Wells, kde si vo finále poradila s Ruskou Daria Kasatkinovou 6:3, 6:2. Na svojom konte má aj dve neúspešné finálové účasti na domácom turnaji v Tokiu, v súboji o titul sa japonským priaznivcom predstavila v rokoch 2016 a 2018. Pred newyorským triumfom sa pri desiatich účastiach v hlavnej súťaži grandslamového turnaja dostala iba raz do osemfinále, práve vlani v Melbourne.

Zverenka Saschu Bajina Osaková nestratila pri ceste do melbournského finále v úvodných dvoch kolách ani jeden set. Na začiatok si poradila s Poľkou Magdou Linettovou 6:4, 6:2. V druhom kole nepustila ďalej Slovinku Tamaru Zidanšekovú po výsledku 6:2, 6:4. V treťom kole prišla strata prvého setu na turnaji, keď prešla cez nasadenú dvadsaťosmičku Taiwančanku Chsieh Su-wej (5:7, 6:4, 6:1).

Aj v osemfinále musela Osaková otáčať skóre setov, nakoniec triumfovala nad turnajovou trinástkou Anastasijou Sevastovovou z Lotyšska 4:6, 6:3, 6:4. Vo štvrťfinále zvíťazila nad aktuálnou šampiónkou WTA Finals Ukrajinou Elinou Svitolinovou nasadenou ako šiestou 6:4, 6:1. V súboji o postup do finále uspela nad Češkou Karolínou Plíškovou 6:2, 4:6, 6:4 a zabránila tak čisto českému finálovému duelu.

Víťazka WTA Finals 2011 Petra Kvitová pred tohtoročným Australian Open triumfovala na turnaji v Sydney, kde si vo finále poradila s domácou Ashleigh Bartyovou 1:6, 7:5, 7:6 (3). V Sydney si česká tenistka pripísala premiérový titul v novej sezóne a pred finále v Melbourne ťahala šnúru ôsmich triumfoch vo finálových dueloch. V záverečnom súboji o trofej predtým naposledy neuspela v Luxemburgu ešte v roku 2016. Vlani bola najúspešnejšou hráčkou na okruhu WTA čo sa týka počtu turnajových triumfov v kalendárnom roku, svoju zbierku (26) rozšírila o päť titulov.

Zverenka Jiřího Vaněka Kvitová stratila pri postupe do finále v Melbourne iba jeden set. V 1. kole si poradila so slovenskou reprezentantkou Magdalénou Rybárikovou 6:3, 6:2. Ani v druhom kole nestrávila na kurte veľa času, Rumunku Irinu-Cameliu Begovú zdolala 6:1, 6:3. V 3. kole zvíťazila nad Belindou Bencicovou zo Švajčiarska 6:1, 6:4 a v osemfinále vystavila stopku talentovanej Američanke Amande Anisimovovej 6:2, 6:1. Jediný set pred finále stratila pri štvrťfinálovom víťazstve nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou (2:6, 7:5, 6:1). V semifinále zvládla dôležitý prvý set proti ďalšej Američanke Danielle Collinsovej a uspela po výsledku 7:6 (2), 6:0.