Futbalový svet smúti za rekordérom: Zomrela nezabudnuteľná africká legenda

Legendárny Ndaye Mulamba zomrel v Johannesburgu vo veku 70 rokov
Legendárny Ndaye Mulamba zomrel v Johannesburgu vo veku 70 rokov

BRATISLAVA - Legenda afrického futbalu Ndaye Mulamba zomrel v Johannesburgu vo veku 70 rokov. Niekdajší vynikajúci útočník bol v posledných rokoch pripútaný na invalidný vozík a trpel problémami so srdcom a obličkami.

Mulamba je stále držiteľom rekordu v počte strelených gólov na jednom turnaji Afrického pohára národov. V roku 1974 dosiahol deväť presných zásahov, priviedol Zair (dnes DR Kongo, pozn.) k druhému triumfu v histórii a taktiež pomohol krajine kvalifikovať sa na dosiaľ jediný záverečný turnaj majstrovstiev sveta. Na šampionáte v Nemecku ho v druhom zápase 2. skupiny s Juhosláviou (0:9) po zámene hráčov vylúčili.

Na klubovej úrovni Mulamba 16 rokov hrával za AS Vita Club a v roku 1973 mu pomohol k jedinému triumfu v Africkom pohári majstrov, predchodcovi dnešnej africkej Ligy majstrov. V roku 1998 ho omylom vyhlásili za mŕtveho po incidente v bani v Angole a pred zápasom o 3. miesto na APN medzi DR Kongo a Burkinou Faso si ho uctili minútou ticha. V roku 1994 dostal na 20. výročie svojho rekordu čestnú medailu a pri návrate domov ho postrelili do nohy štyria lúpežníci. Po tejto udalosti v obave o svoj život odišiel do Juhoafrickej republiky, kde dlhé roky žil v anonymite. Informácie sú z webu BBC.


Tagy: Ndaye Mulamba

Zdroj:
SIRA
Foto:
bbc.co.uk

DISKUSIA