Slovensko nebolo ďaleko od prekvapenia: Horanský potrápil favorizovaného Shapovalova

Slovenský tenista Filip Horanský počas úvodnej dvojhry Davisovho poháraSlovenský tenista Filip Horanský počas úvodnej dvojhry Davisovho pohára Zdroj: SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA - Domáca dvojka Filip Horanský prehrala s jednotkou hostí Denisom Shapovalovom za 81 minút 4:6, 5:7 v úvodnej piatkovej dvojhre v rámci bratislavského stretnutia Slovensko - Kanada na antuke pod zatiahnutou strechou AXA arény NTC v kvalifikačnom stretnutí o postup na finálový turnaj Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov (1. - 2. februára). Za stavu 1:0 pre hostí sa ešte v piatok bratislavským fanúšikom predstavia prvý singlista hostiteľov Martin Kližan proti druhému hráčovi výberu z Kanady Felixovi Augerovi-Aliassimovi.

V Davisovom pohári debutujúci Horanský dokázal v úvode prvého setu držať krok so Shapovalovom. V siedmej hre čelil slovenský tenista trom brejkbalom, posledný z nich Kanaďan využil a ujal sa vedenia 4:3. V nasledujúcej hre Horanský nevyužil príležitosť zobrať si naspäť stratený servis. Nepremenil ani jeden z troch brejkbalov a Shapovalov zvýšil na 5:3. Slovák dokázal znížiť na 4:5, v ďalšom geme premenil Kanaďan pri svojom servise tretí setbal a ujal sa vedenia 1:0 na sety.

Aj začiatok druhého dejstva priniesol vyrovnaný tenis. V piatej hre ponúkol Horanský súperovi brejkbal, esom ho však dokázal odvrátiť a následne upravil na 3:2 vo svoj prospech. Za stavu 5:5 hre mal Shapovalov k dispozícii dva brejkbaly, druhý dokázal premeniť a išiel podávať na víťazstvo v zápase. Pri svojom podaní využil Kanaďan na podaní prvý mečbal a tešil sa z triumfu.

Denis Shapovalov Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Jana Birošová

Horanského po debute mrzela tesná prehra. "Rozhodlo pár loptičiek, škoda troch nepremenených brejkbalov v prvom sete. Diváci vytvorili super atmosféru, bolo to peklo. Veľmi mi pomohla ich podpora. Mrzí ma, že som ich nepotešil víťazstvom. Shapovalov je tiež iba človek a aj on robil chyby, na rozdiel odo mňa však využil šance. O osude oboch setov rozhodol jediný brejk. S pribúdajúcimi minútami som sa na kurte cítil čoraz lepšie. Škoda, že som si v závere druhého setu nepodržal podanie. Pri brejkbaloch Shapovalov viackrát trafil loptičku rámom rakety a bola z toho čiara. Na začiatku zápasom som cítil nervozitu, no postupne zo mňa opadla. Ak v sobotu budem hrať rozhodujúci piaty zápas, dám do toho všetko. Na daviscupový debut nezabudnem do konca kariéry," uviedol Horanský.

Shapovalov pochválil Horanského za predvedený výkon. "Filip odohral veľmi dobrý zápas. Nemal čo stratiť a hral na úrovni tenistov z prvej svetovej päťdesiatky. Ak bude pokračovať v takýchto výkonoch, môže to dotiahnuť ďaleko a dosiahnuť veľké veci. Veľmi dobre som podával, snažil som sa vyvíjať tlak pri jeho servise a vytvoriť si brejkbalové šance. Dve z nich som premenil. Na antukovom dvorci som sa cítil veľmi dobre."

Sobotňajší program o 11.00 h sa začne štvorhrou, na ktorú kapitáni Dominik Hrbatý, resp. Frank Dancevic nahlásili páry Igor Zelenay, Filip Polášek a Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov. Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Martin Kližan - Denis Shapovalov, Filip Horanský - Felix Auger-Aliassime. V domácom kádri je aj Norbert Gombos, v nominácii hostí aj Peter Polansky.

Stav kvalifikačného stretnutia o postup na finálový turnaj Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov:

SLOVENSKO - KANADA 0:1 po piatkovej I. dvojhre
(1. - 2. februára, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v AXA aréne NTC)

Filip Horanský - Denis Shapovalov 4:6, 5:7 za 81 minút

Viac o téme: Slovensko Kanada Denis Shapovalov Filip Horanský
  • Zdroj: športky, TASR, SITA