Štvornásobný olympijský víťaz navždy opustil tento svet: Zomrel lietajúci Fín

Matti Nykänen
Matti Nykänen

HELSINKI - Vo veku 55 rokov zomrel v noci z nedele na pondelok legendárny fínsky skokan na lyžiach Matti Nykänen. Ako referuje web fis-ski.com, zatiaľ nie sú známe príčiny jeho smrti. Počas aktívnej skokanskej kariéry bol "lietajúcí Fín" jednou zo superhviezd tohto športu, v zbierke má štyri zlaté olympijské medaily, pod "piatimi kruhmi" získal aj jedno striebro. Na podujatiach Svetového pohára triumfoval dovedna 46-krát, na pódiu stál v 76 prípadoch. Štyri razy sa stal celkovým víťazom SP. Dvakrát ovládol prestížne Turné štyroch mostíkov (1983, 1988). V rokoch 1985 a 1988 ho vo Fínsku zvolili za športovca roka.

Nykänen je šesťnásobný majster sveta, svoj prvý titul získal v roku 1982 už ako 18-ročný. Na ZOH 1984 v Sarajeve si vybojoval zlato a striebro, o štyri roky neskôr na olympiáde v Calgary sa stal prvým skokanom na lyžiach v histórii, ktorý vyhral obe individuálne súťaže aj preteky družstiev.

Nykänen mimo skokanských mostíkov neviedol príliš zdravý spôsob života. Mnohokrát mal problémy s alkoholom v dôsledku nadmerného pitia. V "krajine tisícich jazier" sa dlhé roky rozprávalo o tom, že jeho spotreba alkoholu niekoľkonásobne prevyšovala fínsky priemer. Jeho excesy často zapĺňali stránky fínskych bulvárnych médií. Niekoľkokrát bol aj vo väzení, odsúdili ho napríklad za pokus o vraždu či domáce násilie na manželke.

"Zomrela legenda tohto športu. Hlboko súcitím s jeho najbližšou rodinou a kamarátmi," vyhlásil prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. "Fínske skoky na lyžiach? To bol Matti Nykänen. Bol môj vzor a jeden z hlavných dôvodov, prečo som začal skákať. Bol osobnosť. Nerobil si hlavu z toho, čo si o ňom myslia ostatní," poznamenal Janne Ahonen, dvojnásobný víťaz Svetového pohára a päťnásobný šampión Turné štyroch mostíkov.

Denník Bild priniesol vyjadrenie Nemca Svena Hannawalda, ktorý v sezóne 2001/2002 vyhral všetky štyri podujatia Turné štyroch mostíkov: "Som zdrvený. Ako malý chlapec som sa na neho pozeral v televízii. Jeho výkony boli ohromujúce. Žiaľ, nemal ľahký život."


Tagy: Matti Nykänen

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
Youtube.com

DISKUSIA