Shiffrinová po bláznivom triumfe v Super G: Mala som šťastie, takmer ma vyhodilo z trate!

Americká zjazdárka Mikaela Shiffrinová (uprostred) sa raduje po víťazstve v superobrovskom slalome na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Are 5. februára 2019. Striebro vybojovala Talianka Sofia Goggiová (vľavo) a bronz Švajčiarka Corinne
Americká zjazdárka Mikaela Shiffrinová (uprostred) sa raduje po víťazstve v superobrovskom slalome na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Are 5. februára 2019. Striebro vybojovala Talianka Sofia Goggiová (vľavo) a bronz Švajčiarka Corinne

AARE - Američanka Mikaela Shiffrinová sa stala majsterkou sveta v super G na šampionáte v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare. V dramatických a mimoriadne vyrovnaných pretekoch Shiffrinová zvíťazila s náskokom 2 stotín sekundy pred Taliankou Sofiou Goggiovou a 5 stotín pred Švajčiarkou Corinne Suterovou.

Fenomenálna Shiffrinová po troch tituloch majsterky sveta v slalome pridala do jagavej zbierke aj štvrté zlato, ale tentoraz v rýchlostnej disciplíne. Čoskoro 24-ročná Američanka (nar. 13.3. 1995) potvrdila úlohu favoritky, keďže v tejto sezóne vyhrala tri z piatich pretekov SP v super G žien. Celkový počet medailí zo svetových šampionátov Shiffrinová rozšírila na päť. Okrem štyroch zlatých má aj striebro z obrovského slalomu v St. Moritzi 2017.

"Je bláznivé, ako to dopadlo. Určite som nečakala, že zvíťazím. Bol to veľký boj a ja som mala aj veľa šťastia. Určite si dnes zaslúžili vyhrať aj viaceré moje súperky. V spodnej časti som prežila moment, keď ma takmer vyhodilo z trate, ale dokázala som sa zrovnať, opäť zrýchliť a dotiahnuť to do konca. Neviem, či sa teraz niečo zmení na mojich pôvodných plánoch na majstrovstvách sveta. Sadneme si s trénermi a uvidíme," uviedla Mikaela Shiffrinová v prvej televíznej reakcii aj na programe ČT4. 

"Táto medaila pre mňa veľa znamená. Už len to, že som sa dostala na majstrovstvá sveta, je splnený sen po tom, aké som mala uplynulé mesiace. Viacerí ľudia mi pomohli, ale ten posledný krok som musela urobiť sama. Netušila som, či môj čas bude stačiť na medailu, najmä v hornej časti som zadržiavala lyže," povedala strieborná Sofia Goggiová. "Od momentu, keď bol znížený štart, bolo všetko hektické. Nemala som čas veľmi premýšľať a to bolo najlepšie. V cieli som trpela, to čakanie bolo náročné. Bola som predtým párkrát štvrtá, preto som veľmi chcela medailu," uviedla bronzová Corinne Suterová, ktorá je dvojnásobná juniorská majsterka sveta z Jasnej 2014.

Súťažná časť majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare sa začala v utorok bez slovenskej účasti. Superobrovský slalom žien sa jazdil na skrátenej trati, lebo v hornej časti zjazdovky fúkal silný vietor. Namiesto pôvodnej dĺžky trate 1903 m pretekárky absolvovali iba 1670 m a o štyri bránky menej oproti avizovaným štyridsiatim. Preteky sa odohrávali v mrazivom počasí, oficiálny údaj referuje o -18 °C.na štarte.

Sklamaním sa skončil super G pre Lindsey Vonnovú. Legendárna Američanka po prvom medzičase v rýchlej pasáži nezvládla nájazd do jednej z bránok a po nebezpečne vyzerajúcom páde skončila v ochrannej sieti. Po chvíľke napätia sa sama postavila a zlyžovala zvyšok trate do cieľa v pokojnom tempe za aplauzu fanúšikov. Tridsaťštyriročná Vonnová sa prišla do Aare rozlúčiť s kariérou, vo Svetovom pohári už nebude pokračovať pre pretrvávajúce bolesti kolena. S 82 víťazstvami ženská rekordérka Svetového pohára by sa mala definitívne lúčiť v nedeľňajšom zjazde.

Na agresívnom snehu viaceré pretekárky len ťažko hľadali správnu stopu a v technicky náročných úsekoch sa potom ocitli mimo trate. Z tohto dôvodu sa predčasne rozlúčili aj Rakúšanka Stephanie Venierová, Švajčiarka Jasmine Fluryová či Tina Weiratherová z Lichtenšťajnska. Celkovo nedokončili 14 z celkového počtu 43 pretekárok. Preteky nevyšli ani úradujúcej olympijskej šampiónke v tejto disciplíne Češke Ester Ledeckej, ktorá mala v cieli výrazné manko 2,80 s na Shiffrinovú a celkovo jej patrí až 27. priečka. Neuspela ani obhajkyňa titulu spred dvoch rokov zo St. Moritzu Rakúšanka Nicole Schimdhoferová. Odstup 69 stotín jej stačil na jedenáste miesto. Aj tak bola najlepšia z Rakúšaniek, ktoré zažili ťažký debakel.


Tagy: Mikaela Shiffrinová MS v lyžovaní

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Marco Trovati; Video: youtube

DISKUSIA