Ledecká nedokázala nadviazať na olympijské zlato: Možno ľudia pochopia, že to bola iba výnimka

Česká zjazdárka Ester Ledecká v cieli superG na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Are
Česká zjazdárka Ester Ledecká v cieli superG na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Are

AARE - Kým americká hviezda Mikaela Shiffrinová preberala zlato za svetový titul v superobrovskom slalome, olympijská víťazka Ester Ledecká plakala. Po dvadsiatom siedmom mieste v Aare dúfala, že si ľudia uvedomia, že jej olympijské zlato v super-G bolo zatiaľ výnimkou.

"Veľmi pozitívna vec je, že veľa ľudí možno pochopí, že ešte nemám na to dostať sa do tej elity. Že to naozaj na olympiáde bola len výnimka. A budú mi fandiť a budem môcť zasa len prekvapiť," povedala Ledecká novinárom na štadióne.

Aj v Českej televízii hovorila Ledecká o tom, že už nebude v pozícii favoritky a môže len prekvapiť a konkrétne spomenula svojho kouča Tomáš Banka. "Možno si môj tréner Tomáš uvedomí, že to chce naozaj viac skúseností a budem sa do špice dostávať kúsok po kúsku. Že si aj novinári napríklad uvedomia, že na to ešte nemám a tak," povedala.

Tomáš Bank otvorene hovorí o tom, že Ledecká môže atakovať vo Svetovom pohári elitnú desiatku, čo v aktuálnej sezóne dokázala v zjazde dvakrát. "Keď je schopná zájsť pred štrnástimi dňami ôsme miesto (v zjazde) v Cortine, tak v nejakej širšej špičke je. A myslím, že by si to ona mala uvedomiť," povedal Bank v Aare a uistil, že vzťahy nie sú napäté. "Nie je všetko ružové, ale nejako to držíme v pohode," uviedol.

Skoro pred rokom Ledecká šokovala olympijským triumfom v superobrovskom slalome a odvtedy čelia prehnaným očakávaniam. Vo Svetovom pohári došla v tejto disciplíne najlepšie jedenásta a zo štrnástich štartov v seriáli bola do dvadsiatky len štyrikrát.

V Aare na trať vyrazila s číslom 29 v momente, keď už bola nad svahom miesto slnka oblačnosť a zhoršená viditeľnosť. "Nečakala som, že bude takto oblačno, že neuvidím ani na krok. Brala som akurát iné okuliare, ale ten rozdiel bol veľký. To bola trošku škoda," ľutovala a dodala: "Veľa dievčat za mnou to zvládlo lepšie. Jednoducho som to tak dobre nezvládla, tak to je a s tým sa musím vyrovnať. "

Od začiatku na súperky strácala a po svojej jazde bola posledná z tých, čo závod dokončili. "Veľa vecí sa nevydarilo. To, myslím, bolo evidentné," priznala. Prehrala aj s druhou českou pretekárkou Katarínou Pauláthovou a porazila len Rumunku a Mexičanku.

Na Ledeckej sa podľa kouča prejavilo, že v tomto roku už trikrát spadla a stratila istotu. Zjazdárske rýchlostné disciplíny sú rizikovou záležitosťou a ako v Aare povedala kvôli zraneniam končiaca americká hviezda Lindsey Vonnová, keby mala robiť bezpečný šport, nesmela by lyžovať. Aj Ledecká sa učí jazdiť na hrane a pritom bezpečne.

"Rodičia by určite chceli, aby neriskovala. My si to (pády) tiež neprajeme, ale istá zdravá miera rizika k tomu patrí. Pretekár, ktorý premáva opatrne, nemôže zájsť dobrý výsledok. S tým sa musíme vyrovnať a zvoliť rozumnú mieru," povedal Bank.

Pred pretekmi určuje Tomáš Bank a predovšetkým jeho brat a bývalý pretekár Ondřej Bank líniu, ktorú by mala Ledecká na svahu držať. "Tentoraz to nedokázala. Ale ono keď si neveríte, tak je strašne ťažké narvať to priamo na bránu. V pasáži, ktorú som mal na trati na starosti, išla až tri metre vedľa" podotkol Tomáš Bank.

"Myslím si, že som urobila mnoho ľudom radosť. Bohužiaľ tým, čo mi to zrovna úplne neprajú. Takže sa budem snažiť nabudúce, rovnako ako som sa snažila teraz," odkázala Ledecká neprajníkom. A pre fanúšikov, ktorí jej držia palce, doplnila: "Strašne moc im ďakujem a ospravedlňujem sa, že som dnes sklamala."

Viac otázok odpovedať vzhľadom k plaču nedokázala. V slzách tlieskala medailistkám a počúvala americkú hymnu na počesť Shiffrinovej.

Na šampionáte má Ledecká pred sebou ešte dva preteky. Mala by ísť piatkovú kombináciu a nedeľný zjazd, pred ktorým sú v pláne ešte tri tréningy. "To je dobre, pretože Ester musí pochopiť, že to tak strašné nie je. Potrebuje dva, tri tréningy a mohla by byť dobrá. Neviem ale, ako veľmi je psychicky nalomená," povedal Tomáš Bank.


Tagy: Ester Ledecká SuperG

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/Marco Trovati

DISKUSIA