Kužmová k pozícii slovenskej jednotky: Snažím sa na to nemyslieť, treba dať do toho všetko

Viktória Kužmová
Viktória Kužmová

BRATISLAVA - Viktória Kužmová bude pri absencii Dominiky Cibulkovej premiérovo v úlohe líderky slovenského tímu vo víkendovom súboji proti domácemu Lotyšsku v rámci 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev (9. - 10. februára). Dvadsaťročná rodáčka z Košíc Kužmová má za sebou úspešný vstup do aktuálnej sezóny.

Na turnaji WTA v Aucklande sa v januári dostala až do semifinále, v ktorom nestačila na neskoršiu víťazku podujatia Nemku Juliu Görgesovú. Na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny v Melbourne ako jediná Slovenka prešla prvým kolom, do tretieho kola ju potom nepustila favorizovaná Ukrajinka Elina Svitolinová. Pred fedcupovým štartom v Lotyšsku sa predstavila na podujatí WTA v ruskom Petrohrade. V dvojhre sa jej nedarilo podľa predstáv, keď skončila už v kvalifikácii na rakete Belgičanky Ysaline Bonaventurovej. Chuť si napravila vo štvorhre, v ktorej po boku Rusky Anny Kalinskej prehrala až vo finále.

Zverenkyňa Michala Mertiňáka v rámci projektu NTC Kužmová si uvedomuje, že v lotyšskej metropole nečaká slovenské reprezentantky ľahká úloha. "Myslím si, že to budú ťažké zápasy. Nemáme však čo stratiť. Keď tam pôjdeme a dáme do toho všetko, tak si myslím, že máme šancu," uviedla Kužmová pred odchodom do dejiska stretnutia. S najväčšou pravdepodobnosťou nominuje domáci kapitán Adrians Žguns do dvojhier Anastasiu Sevastovovú a Jelenu Ostapenkovú. Kužmová sa s oboma súperkami už stretla v súťažných stretnutiach. "S oboma som hrala už dávnejšie. Za taký dlhý čas sa toho veľa zmení, takže uvidíme. Ja sa budem snažiť podať čo najlepšie výkony a uvidíme, ako nám to pôjde všetkým," povedala Kužmová.

Prvýkrát v kariére bude Kužmová v slovenskom tíme rebríčkovo najvyššie postavenou singlistkou. Nechce však, aby na ňu doľahol s tým súvisiaci tlak. "Snažím sa na to nemyslieť a nevyvíjať na seba žiaden tlak. Sme tím, veľmi dobrý tím. Očakávame skvelú atmosféru, treba tam ísť a dať do toho všetko," skonštatovala Kužmová a k absencii Cibulkovej dodala: "Je škoda, že ochorela, ale s tým sa nedá nič robiť. Taký je tenis a život. Treba na to nemyslieť a aj bez nej urobiť všetko, čo sa bude dať."

Pár slovami sa Kužmová vrátila k úspešnému vystúpeniu v Petrohrade, kde sa prvýkrát v kariére prebojovala do finále štvorhry na turnaji WTA. "Bol to skvelý týždeň. Spočiatku sme si mysleli, že sa ani nedostaneme do deblového "pavúka". Boli sme druhé pod čiarou. A dostali sme sa až do finále. Hrali sme veľmi dobre a z toho sme boli najviac rady. Ja mám rada štvorhry. Samozrejme, nehrávam ich často, lebo sa nie vždy dostanem nad čiaru pre štart v debli. Myslím si, že s Annou nám to veľmi ide a už sme sa aj rozprávali, že by sme v budúcnosti chceli hrávať spolu častejšie," povedala Kužmová. O to viac môžu kapitána SR Mateja Liptáka mrzieť absencie skúsených hráčok Cibulkovej a Magdalény Rybárikovej, ktoré by pri svojej účasti vytvorili v dvojici s Kužmovou silný deblový pár. Takto bude musieť šef slovenskej lavičky hľadať náhradné riešenie. "Myslím si, že by sme mali ísť tam a skúsiť si nejaké situácie, možnosti pre štvorhru a uvidíme, ako to pôjde najlepšie," dodala k tejto téme svoj pohľad Kužmová.

Do lotyšskej metropoly odletela iba trojica slovenských tenistiek. Podľa vyjadrení Liptáka je v hre doplnenie družstva o hráčky štartujúce na tohtotýždňovom turnaji ITF v Trnave. Jednou z možných adeptiek je aj Tereza Mihalíková. Svoju dlhoročnú kamarátku by v tíme privítala aj Kužmová. "S Terkou to bol vždy náš sen, už keď sme mali 12 alebo 14 rokov, zahrať si spolu vo Fed Cupe. Takže by to bolo skvelé," dodala Kužmová s úsmevom na záver.


Tagy: Viktória Kužmová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Chris Symes

DISKUSIA