Prezident FIFA je súčasťou vyšetrovania korupcie: Pochybnosti vzbudili jeho kontakty

Gianni Infantino
Gianni Infantino

BERN - Prokuratúra švajčiarskeho kantónu Valais vyšetruje prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianniho Infantina pre podozrenie z korupcie. Pochybnosti vzbudili jeho kontakty s miestnym prokurátorom Rinaldom Arnolom.

Ten podľa periodika Süddeutche Zeitung ešte v roku 2016 sprostredkoval tajné stretnutie Infantina z hlavou švajčiarskej federálnej prokuratúry Michaelom Luaberom. K stretnutiu údajne prišlo tesne predtým ako v Infantinovych bývalých kanceláriách vykonali prehliadku v súvislosti s vyšetrovaním korupcie vo FIFA pri predaji vysielacích a reklamných práv. Počas prehliadky preverovali informácie z tzv. Panama Papers, ktoré odhalili Infantinov podpis na zmluvách s firmou Cross Trading. Tú vlastnili dvaja Argentínčania Hugo a jeho syn Mariano Jinkisovci, obaja boli súčasťou amerického vyšetrovania korupcie vo FIFA.

Infantino spojenie bagatelizoval tvrdením, že papiere podpísal ako bežnú dennú agendu. Krátko potom absolvoval druhé stretnutie s Lauberom s požiadavkou, aby prostredníctvom tlačovej správy poprel vyšetrovanie svojej osoby. Švajčiarsky žalobca to odmietol. Arnold podľa portálu swissinfo.ch dostal od Infantina VIP vstupenky na finále Ligy majstrov 2016 v Miláne, či tohtoročné MS v Rusku.  Arnold akúkoľvek korupciu poprel a uviedol, že s prezidentom FIFA má osobný vzťah. Švajčiarska federálna prokuratúra osobitne vyšetruje dvadsaťpäť prípadov podozrení z korupcie súvisiacej s FIFA a úspešnou kandidatúrou Nemecka na usporiadanie MS 2006.


Tagy: FIFA. Gianni Infantino

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Martin Ruggiero

DISKUSIA