Slovenské trápenie proti húževnatým Bielorusom: Hviezdou zápasu brankár Milčakov!

Andrej Košarišťan v slovenskej svätyniAndrej Košarišťan v slovenskej svätyni Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili nad Bieloruskom 2:1 po samostatných nájazdoch vo štvrtkovom úvodnom zápase medzinárodného turnaja Kaufland Cup v Bratislave. Vo vyrovnanom dueli videli diváci na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu prvý presný zásah až v 37. minúte, keď prečíslenie dvoch proti jednému úspešne zakončil bieloruský útočník Michail Stefanovič.

Domáci hokejisti v tretej tretine zareagovali zvýšenou aktivitou v ofenzíve a v závere riadneho hracieho času vyrovnali zásluhou Radovana Puliša, ktorý sa presadil z pravého kruhu. V predĺžení hostia siahali na víťazstvo, no dvakrát namierili iba do konštrukcie bránky. O víťazovi duelu preto rozhodovali až v samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší hráči Slovenska vďaka Michalovi Chovanovi.

Kaufland Cup pokračuje v piatok súbojom medzi Bielorusmi a olympijským tímom Ruska od 18.00 h. Program podujatia následne uzavrie konfrontácia slovenských reprezentantov s ruským olympijským výberom, ktorá sa uskutoční v sobotu od 16.00 h.

Kaufland Cup - štvrtok - Bratislava (SR):

Slovensko - Bielorusko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 58. Puliš (L. Hudáček, Michal Chovan), rozhodujúci nájazd Michal Chovan - 37. Stefanovič
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Stano, Štefik - Tvrdoň, Kacej (všetci SR), 3705 divákov

Zostavy:
SR: Košarišťan - Martin Chovan, Sersen, Fehérváry, Čerešňák, Koch, Rosandič, Čajkovský, Štajnoch - Lantoši, Špirko, D. Bondra - Paulovič, M. Sukeľ, Michal Chovan - Lamper, Kytnár, Liška - Buček, L. Hudáček, Puliš

Bielorusko: Miľčakov - Vorobej, Antonov, Kryskin, Choromando, Korobov, Jevenko, Znacharenko, Bokun - Stefanovič, Drozd, Parfejevec - Kislij, Remezov, Demkov - S. Maľavko, Belevič, A. Maľavko - Kogaľov, Karabaň, Litvinov

Prvá gólová príležitosť zápasu prišla v 6. min, keď nepresnú rozohrávku Michala Čajkovského zachytil Iľja Litvinov a vyskúšal pozornosť Andreja Košarišťana tvrdou strelou príklepom bez prípravy spomedzi kruhov. Od tohto momentu boli hostia nebezpečnejší a v 11. min opäť zakončoval Litvinov, ktorý svoju strelu švihom nepríjemne schoval za brániaceho hráča a gólman Košarišťan musel pohotovo zareagovať spojením betónov.

Slováci vážnejšie pohrozili o dve minúty neskôr, keď z tesnej blízkosti strieľal Matúš Sukeľ. Hneď vzápätí však mohli zverenci trénera Ramsayho inkasovať. V brejku dvoch proti jednému strieľal pod brvno Maxim Parfejevec, ale Košarišťan výborne zasiahol ramenom.

Druhé dejstvo ponúklo obojstranne opatrný hokej s minimom šancí. Na jeho začiatku dostali slovenskí reprezentanti výhodu presilovky, ale napriek tlaku v útočnom pásme príliš nezamestnali Dmitrija Miľčakova. Po skončení početnej prevahy síce dopravili puk do bránky v neprehľadnej situácii, ale hlavný rozhodca napokon gól neuznal.

V 31. min nedobrovoľne opustil ľadovú plochu Patrik Lamper, ktorý po náraze do bieloruskej svätyne odišiel zakrvavený do šatne a nevidel tak presný zásah hostí. V 37. minúte unikla dvojica Bielorusov a v situácii dvoch proti jednému sa presadil Michal Stefanovič, ktorý na dvakrát prekonal Košarišťana.

V úvode tretej tretiny pochybila bieloruská defenzíva, čo mohol využiť Martin Štajnoch. Slovenský obranca sa natlačil do zakončenia, ale bol faulovaný a nedokázal prekonať Miľčakova. V následnej presilovke sa Slováci bez problémov usadili v útočnom pásme, jedinú nebezpečnú strelu však vyslal Matej Paulovič. Domáci hokejisti s pribúdajúcimi minútami stupňovali snahu o vyrovnanie, ale vo finálnej fáze akcií im dlho chýbal moment prekvapenia. Vytúženého gólu sa dočkali až v 58. min, keď Libor Hudáček ideálne priťukol puk Radovanovi Pulišovi a ten z pravého kruhu skóroval.

V predĺžení mali bližšie ku gólu Bielorusi. Obranca Pavel Vorobej a útočník Arťom Kislij namierili do konštrukcie slovenskej bránky a jednu zo šancí súpera vyriešil pozorný Košarišťan. O víťazovi duelu napokon rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší hráči Slovenska vďaka Michalovi Chovanovi.

Viac o téme: Bielorusko Slovensko Kaufland Cup
  • Zdroj: športky, SITA