Absolútna dominancia v biatlonovom svete: Nezastaviteľný tank potupil všetkých konkurentov

Johannes Thingnes BöJohannes Thingnes Bö Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh

CANMORE - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö sa stal víťazom skrátených vytrvalostných pretekov mužov na 15 km v rámci 7. kola Svetového pohára 2018/2019 v kanadskom Canmore. Dvadsaťpäťročný Bö zvíťazil po bezchybnej streľbe a najrýchlejšom bežeckom čase s náskokom 2:10,2 min pred krajanom Vetlem Sjaastadom Christiansenom. Tretí skončil s odstupom 2:41,0 min Rus Alexander Loginov. Nízke teploty donútili organizátorov skrátiť vytrvalostné preteky z 20 na 15 km. Netrafená rana sa trestala 45 sekundami namiesto štandardných 60 sekúnd.

Olympijský víťaz z Pjongčangu J. T. Bö zvíťazil si na svoje konto pripísal už dvanásty triumf od začiatku sezóny 2018/2019. Zároveň nórsky biatlonista zostáva lídrom v celkovom poradí SP.

Prvé vytrvalostné preteky aktuálnej biatlonovej sezóny mužov sa v slovinskej Pokljuke skončili triumfom legendárneho Francúza Martina Fourcada. Sedemnásobný a úradujúci celkový víťaz Svetového pohára Fourcade sa však rozhodol vynechať zámorské zastávky v SP.

Najlepší zo Slovákov bol Matej Kazár na 33. mieste s dvoma netrafenými ranami na strelnici. Martinovi Otčenášovi patrila 53. priečka, Tomáš Hasilla sa umiestnil na 80. pozícii a Michal Šíma skončil na 87. mieste.

Vo štvrtok o 22.55 h SEČ sa uskutočnia skrátené vytrvalostné preteky žien na 12,5 km. Na štarte budú aj slovenské reprezentantky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková. Rovnako ako muži aj ženy absolvujú skrátenú dĺžku pretekov.

Program 7. kola SP bude v piatok 8. februára pokračovať štafetami mužov (20.30 h SEČ) a žien (22.45 h SEČ). V sobotu 9. februára vyvrcholia súťaže rýchlostnými pretekmi mužov (20.20 h SEČ) a žien (22.45 h SEČ).

Svetový pohár 2018/2019 v biatlone - 7. kolo - Canmore (Kan.) - štvrtok - výsledky:

Skrátené vytrvalostné preteky mužov na 15 km: 1. Johannes Thingnes Bö 35:27,9 min (0), 2. Vetle Sjaastad Christiansen (obaja Nór.) +2:10,2 min (2), 3. Alexander Loginov (Rus.) +2:41,0 (2), 4. Lars Helge Birkeland (Nór.) +2:51,3 (1), 5. Dominik Windisch (Tal.) +2:56,3 (2), 6. Simon Eder (Rak.) +2:57,5 (2), ... 33. Matej Kazár +5:02,6 (2), 53. Martin Otčenáš +6:34,6 (5), 80. Tomáš Hasilla +8:23,1 (6), 87. Michal Šíma (všetci SR) +9:37,0 (8)

Poradie vo Svetovom pohári (po 16 z 26 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 896 bodov, 2. Alexander Loginov (Rus.) 596, 3. Martin Fourcade 554, 4. Simon Eder (Rak.) 537, 5. Simon Desthieux (Fr.) 534, 6. Arnd Peiffer (Nem.) 508, ... 58. Martin Otčenáš 33, 70. Matej Kazár 19, 83. Tomáš Hasilla (všetci SR) 8

Poradie SP vo vytrvalostných pretekoch (po 2 z 3 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 96 bodov, 2. Simon Eder (Rak.) 86, 3. Vetle Sjaastad Christiansen 84, 4. Lars Helge Birkeland (obaja Nór.) 74, 5. Martin Fourcade (Fr.) 60, 6. Alexander Loginov (Rus.) 60, ... 53. Matej Kazár (SR) 8

Poradie v Pohári národov (po 13 z 23 pretekov): 1. Nórsko 4854 bodov, 2. Francúzsko 4623 , 3. Nemecko 4368, ... 16. Slovensko 2586

Viac o téme: Matej Kazár Johannes Thingnes Bö Alexander Loginov