Heroický výkon Slovákov, klobúk dole! Jánošíci excelentne zvládli extrémny kanadský masaker

Na snímke slovenský biatlonista Tomáš Hasilla (v popredí) počas štafety mužovNa snímke slovenský biatlonista Tomáš Hasilla (v popredí) počas štafety mužov Zdroj: TASR - Martin Baumann

CANMORE - Nórski biatlonisti Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Erlend Bjöntegaard a Johannes Thiungnes Bö zvíťazili v piatok v kanadskom Canmore s náskokom 1:10,4 min v pretekoch štafiet mužov na 4 x 7,5 km v rámci 7. kola Svetového pohára 2018/2019.

Druhí skončili Francúzi Antonin Guigonnat, Emilien Jacquelin, Simon Fourcade a QuentinFillon-Maillet, tretí s celkovým odstupom 1:48,4 min boli Rusi Jevgenij Garaničev, Eduard Latypov, Alexander Loginov, Alexander Povarnicin. Prvé tri tímy mali streleckú bilanciu 0+7, 0+8 a 0+9.

Slovenská štafeta v zložení Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš obsadila 9. miesto (0+15). Šímovi po troch dobíjaniach v ľahu patrilo v cieli prvého úseku 10. miesto. Kazár rovnako ako jeho reprezentačný kolega pred ním dobíjal tri náboje v ľahu, v stoji ani raz nezaváhal a odovzdával štafetu na 12. pozícii.

Hasilla na treťom úseku predviedol napriek štyrom chybným výstrelom výborný výkon a posunul slovenskú štafetu na 8. priečku. Ani Otčenáš nemusel absolvovať trestné kolo, musel však päťkrát dobíjať a finišoval na 9. mieste.

Po prvom úseku bola na čele francúzska štafeta o 3,6 s pred Nórmi. Tretie miesto patrilo ukrajinskému kvartetu so stratou 25,2 s. Vďaka skvelému bežeckému výkonu Christiansena v závere druhého úseku sa na prvé miesto po polovici pretekov dostali Nóri. Francúzi klesli na druhú priečku so stratou takmer 23 s. Tretí Rusi zaostávali o viac ako 1:16 min.

Bjöntegaard udržal po treťom úseku nórske kvarteto na vedúcej pozícii. Druhí Francúzi strácali 8,7 s. Vedúci pretekár priebežného poradia SP J. T. Bö na záverečnom úseku nezaváhal a s obrovským náskokom doviedol nórsku štafetu k ďalšiemu víťazstvu. Medzi ďalšími štafetami boli veľké rozdiely a tak Francúzi a Rusi bezpečne finišovali na druhom resp. treťom mieste.

Výsledky - Svetový pohár 2018/2019 v biatlone - 7. kolo - Canmore (Kan.) - piatok:

Preteky štafiet mužov na 4x7,5 km: 1. Nórsko (Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Erlend Bjöntegaard, Johannes Thiungnes Bö) 1:16:36,6 h (0+7), 2. Francúzsko (Antonin Guigonnat, Emilien Jacquelin, Simon Fourcade, Quentin Fillon-Maillet) +1:10,4 min (0+8), 3. Rusko (Jevgenij Garaničev, Eduard Latypov, Alexander Loginov, Alexander Povarnicin) +1:48,4 (0+9), 4. Nemecko (Roman Rees, Eric Lesser, Philipp Nawrath, Johannes Kühn) +2:48,6 (3+12), 5. Rakúsko (Felix Leitner, Simon Eder, Dominik Landertinger, Julian Eberhard) +3:22,2 (3+11), 6. Česko (Michal Šlesingr, Michal Krčmár, Adam Václavík, Tomáš Krupčík) +3:23,5 (1+9), ... 9. Slovensko (Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš) +4:20,9 (0+15)

Viac o téme: Matej Kazár Martin Otčenáš Tomáš Hasilla Michal Šima