Absurdný systém a fraška v slovenskej lige: Z fackovacieho panáka sa zrazu stal iný tím!

Radosť hráčov Nových Zámkov po góle
Radosť hráčov Nových Zámkov po góle

POVAŽSKÁ BYSTRICA - V St. Nicolaus I. lige začal okrem play off aj boj o záchranu v súťaži - tzv. play out za účasti tímov Považskej Bystrice, Trnavy, Prešova a Nových Zámkov "B".

A práve počas reprezentačnej pauzy došlo k mimoriadne zvláštne situácii. "B" tím extraligistu z Nových Zámkov mal totiž po základnej časti na konte chudobné tri body a šialené skóre 51:443. Okrem toho dostal viaceré hanebné dvojciferné debakle.

Lenže play out začína od nuly. Prešov síce získal dlhodobej súťaži 18 bodov, Trnava 37 a Považská Bystrica dokonca až 56. Tento tím však doplatil na to, že sa v piatok nehrala extraliga a za béčko Zámkov nastúpilo až 17 hráčov z prvého tímu, na striedačke bol aj tréner Milan Jančuška.

Výsledok 5:7 a z fackovacieho panáka ligy sa zrazu v play out môže stať mužstvo, ktoré nebude mať so záchranou problémy. Zostáva totiž odohrať už len 5 kôl a je predpoklad, že hráči z áčka nastúpia aj dnes v ďalšom zápase, prípadne ďalších.

Musíme však dodať, Nové Zámky podľa súťažného poriadku nič neporušujú a postupujú podľa smerníc. Lenže tento systém je taký typický "slovenský" a totálne absurdný. Nejde ani tak o to, že prišlo v podstate 17 úplne iných hráčov, než ktorí doteraz hrali. Ak by sa totiž prenášali body za celú základnú časť, o účastníkovi baráže by už bolo zrejme rozhodnuté. 

Vyjadrenie prezidenta St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy Miroslava Lipovského pre portál stnliga.hockeyslovakia.sk

„Pred play-out sme si ako riadiaci orgán súťaže ZOK 1. Hokejovej ligy nechali urobiť výklad pravidiel ohľadom štartu hráčov v rámci definície B-tímu. Výkonný výbor SZĽH sa jednoznačne vyjadril, že Súťažný poriadok SZĽH dovoľuje hráčom aj v časti play-out pendlovať medzi A a B-tímom. Musíme sa zamyslieť nad tým, že ak bude aj v budúcej sezóne pôsobiť v súťaži nejaký B-tím, či nebude potrebné obmedziť štarty hráčom v play-out, prípadne play-off, a to tak, že nastúpiť za B-tím by mohli len hráči, ktorí odohrajú za B-tím určitý počet zápasov v základnej časti.

Po športovej stránke je to mne ako prezidentovi súťaže proti srsti. Celá súťaž a všetky mužstvá vyšli na začiatku sezóny v ústrety Novým Zámkom tým, že súhlasili s výmenou domáceho prostredia, so zmenou hracích časov, a nemuseli. Každý sa snažil Novým Zámkom vyhovieť, no oni sa teraz nesprávajú voči nám fér. To je len môj názor, my musíme rešpektovať pravidlá, podľa ktorých je všetko v poriadku. 

Predstavitelia Nových Zámkov mi pred sezónou osobne deklarovali, že táto sezóna bude v ich podaní diametrálne odlišná ako tá predchádzajúca, z ktorej sa poučili. Tvrdili, že to bude lepšie, ale žiaľ, je to ešte horšie ako minulý rok. Keby prehrávali o tri, štyri góly, je to v poriadku. No keď prehrajú 21-krát dvojciferným výsledkom, tak znehodnocujú súťaž a nie je to jednoducho fér voči celému hokeju. Voči klubom, fanúšikom. Každý jeden klub do Nových Zámkov musel vycestovať, zorganizovať domáci zápas, každého to niečo stojí. Ostatným tímom takýto zápas nič nedal, nemalo to ani po športovej stránke žiaden efekt.

Nové Zámky sú však držiteľom platnej prvoligovej licencie a pokiaľ sa jej nevzdajú, alebo nevypadnú do druhej ligy, my s tým nič nemôžeme robiť.“


Tagy: Gladiators Trnava HK ‘95 Považská Bystrica HC Prešov MHC Mikron Nové Zámky B

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA, športky
Foto:
TASR - Henrich Mišovič

DISKUSIA