Slovenky čaká súboj o záchranu v druhej lige: Lotyšky ukázali, že sú o triedu vyššie

Matej Lipták
Matej Lipták

RIGA - Slovenské tenistky budú 20.-21. apríla bojovať o udržanie sa v II. svetovej skupine Pohára federácie. V dueli 1. kola totiž prehrali v Rige s domácim Lotyšskom 0:4. O rozhodujúci tretí bod pre pobaltský tím sa postarala lotyšská jednotka Anasiasija Sevastovová, ktorá zdolala Rebeccu Šramkovú za rovnú hodinu hladko 6:3, 6:2. V záverečnej štvorhre zvíťazil pár Diana Marcinkevičová, Jelena Ostapenková nad tandemom Tereza Mihalíková, Anna Karolína Schmiedlová 6:2, 6:3.

Šramková v nedeľu opäť nahradila pôvodne nominovanú Viktóriu Kužmová, líderka slovenského tímu má stále problémy s pľuzgierom na ľavej ruke. V sobotu nemohla nastúpiť ani na úvodnú dvojhru proti Ostapenkovej. Počas štvorhry zastúpila Mateja Liptáka a vyskúšala si, aké je to sedieť na kapitánskej stoilčke. Slovenky spoznajú súperky v baráži o záchranu v druhej lige v utorok 12. februára o 13.00 h SEČ, keď je v londýnskej centrále ITF na programe žreb.  V 1. kole II. svetovej skupiny neuspeli ani Talianky, Japonky a Holanďanky. Z regionálnych zón postúpili do baráže Veľká Británia, Rusko, Brazília a Kazachstan.

Šramková odštartovala zápas proti Sevastovovej čistou hrou, ďalšie štyri gemy sa však stali korisťou favorizovanej Lotyšky. Svetová dvanástka sa prezentovala pestrou paletou úderov, hrala trpezlivo od základnej čiary, nerobila nevynútené chyby  Šramková sa nevedela chytiť na returne. Podarilo sa jej síce znížiť z 1:4 na 3:4, no koncovka setu patrila Sevastovovej. Na začiatku druhého dejstva Lotyška po dvoch brejkoch odskočila Šramkovej na 4:0 a zápas dotiahla do úspešného konca.

Slovenka priznala, že Sevastovová zvíťazila zaslúžene. "Anastasija ukázala, prečo je dvanásta na svete. Na zápas som nastupovala s taktikou ísť do nej a tlačiť ju. Ona však neurobila ani jednu chybu a nútila ma chybovať. Dnešný zápas i duel proti Jelene Ostapenkovej beriem ako obrovskú skúsenosť. Viem, že každým zápasom to bude už len lepšie. Musím sa z toho poučiť a ísť ďalej. Už v sobotu večer bolo na 80 percent rozhodnuté, že dnes budem hrať úvodnú dvojhru. Bola som pripravená, snažila som sa, no Sevastovová odohrala výborný zápas," uviedla Šramková pre RTVS.

Lipták v rozhovore  zdôraznil, že Lotyšky so Sevastovovou a Ostapenkovou momentálne patria medzi najlepších päť tímov na svete. "Bolo by to proti Lotyškám ťažké, aj keby sme hrali v plnom zložení. Nemali sme k dispozícii Dominiku Cibulkovú ani Magdalénu Rybárikovú. Situácia sa nám ešte viac skomplikovala tým, že nemohla hrať Viki Kužmová. Nastúpili sme s tímovou štvorkou a päťkou. Lotyšky ukázali, že sú o triedu vyššie. Šancu spraviť nejaké body sme mali iba cez Ostapenkovú, ktorá nebola v optimálnej forme. Naše dievčatá dali do toho všetko, ale na súperky nemali. Lotyška boli lepšie papierovo i na kurte. Bola to však pre baby veľmi dobrá skúsenosť, hlavne pre Rebeccu, ktorá na tejto úrovni odohrala veľmi málo zápasov. Sevastovová bola dnes rozohratá, vedela si postrážiť dôležité momenty a zvoliť správne rozhodnutia. Keby sa Rebecca bola priblížila k svojim maximám, mohla ju viac potrápiť. Keby sa jej podarilo Sevastovovú prekvapiť, tak by do štvrtej dvojhry možno so sebazaprením nastúpila Viki, ale za stavu 0:3 už bolo všetko rozhodnuté. Teraz bude naša priorita udržať sa v II. svetovej skupine. Sú tam silné tímy. Pevne verím, že nám pri žrebe bude priať šťastie a dostaneme zdolateľný tím. Bolo by super, keby sme hrali doma a mohli si vybrať miesto i povrch. Dúfam, že nastúpime v silnejšej zostave ako v Rige," povedal kapitán slovenského tímu.

Sevastovová sa postarala o to, že Lotyšsko bude mať šancu prvýkrát v histórii postúpiť do svetovej skupiny Pohára federácie. "Je to pre našu krajinu obrovský úspech, diváci dnes vytvorili fantastickú atmosféru. Zápas proti Šramkovej bol iný ako sobotňajšie stretnutie so Schmiedlovou. Bola som pod väčším stresom, po zisku prvého setu však zo mňa opadla nervozita a začala som si viac veriť. Je skvelé, že o našom víťazstve sme rozhodli už po tretej dvojhre."

Nadšenie neskrýval ani lotyšský kapitán Adrians Žguns. "Bol to nádherný víkend, naozaj som si to v aréne Riga užil. Ďakujem našim dievčatám, bola to jedinečná oslava lotyšského tenisu. Už sa tešíme na súpera v baráži o svetovú skupinu. Verím, že v apríli opäť nastúpime v najsilnejšom zložení. S takými kvalitnými hráčkami ako Nasťa a Aľona nie je nič nemožné. Pokúsime sa o zápis do histórie."
      
duel 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie
Lotyšsko -  SLOVENSKO 4:0 
Jelena Ostapenková - Rebecca Šramková 7:5, 6:7 (5), 6:1
Anastasija Sevastovová - Anna Karolína Schmiedlová 6:4, 6:0
Sevastovová - Šramková 6:3, 6:2
Diana Marcinkevičová, Ostapenková - Tereza Mihalíková, Schmiedlová 6:2, 6:3


Tagy: Slovensko Matej Lipták Lotyšsko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA