Pinturault po nepresvedčivom zjazde kráľom kombinácie, slovenské duo nedokončilo slalomové kolo

Alexis Pinturault sa stal majstrom sveta
Alexis Pinturault sa stal majstrom sveta

AARE - Francúz Alexis Pinturault sa stal majstrom sveta v alpskej kombinácii medzi mužmi na svetovom šampionáte v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare. V súčte zjazdu a slalomového kola Pinturault dosiahol výsledný čas 1:47,71 min.

V súčte zjazdu a slalomového kola Pinturault dosiahol výsledný čas 1:47,71 min. Pinturault triumfoval v súťaži univerzálnosti napriek tomu, že po zjazde figuroval až na 24. mieste. Zlato mu zabezpečil druhý najlepší čas v slalome. Francúzi sa tešia z majstra sveta v mužskej kombinácii po 37 rokoch. Na MS v roku 1982 v Schladmingu triumfoval Michel Vion.

Skúsený 27-ročný Pinturault pridal do súkromnej zbierky tretiu medailu z majstrovstiev sveta a druhú zlatú. Pred dvoma rokmi vo švajčiarskom St. Moritzi bol členom víťazného družstva Francúzska v tímovej súťaži a pred štyrmi rokmi v americkom Beaver Creeku bol bronzový v obrovskom slalome.

"Toto zlato je fantastické! Bolo pre mňa ťažké jazdiť s pomliaždeninou v kolene. Ale čím viac jazdím, tým je to lepšie a teraz sa už budem koncentrovať na slalom. Podmienky boli ťažké, trať úplne iná ako v tréningoch. Mal som však výborne pripravené lyže," uviedol Alexis Pinturault aj na webe laola1.at.

Striebro si v pondelok podvečer v Aare vybojoval Slovinec Stefan Hadalin, ktorý za víťazom zaostal o 24 stotín sekundy. Bronz putuje do Rakúska zásluhou Marca Schwarza (+0,46). V prípade Hadalina a Schwarza ide o medailovú premiéru na svetovom majstrovskom fóre medzi dospelými.

Kombinačný zjazd mužov vyhral Talian Dominik Paris. Na skrátenom profile majster sveta v super G Paris dosiahol výsledný čas 1:07,27 min, ale v slalome podľa predpokladov výraznejšie zaostal. Napokon obsadil deviatu priečku. Obhajca titulu spred dvoch rokov Švajčiar Luca Aerni skončil tentoraz ôsmy.

Slalomové kolo už pod umelým osvetlením neprialo Slovákom. Martin Bendik a Matej Prieložný sa s ním rozlúčili už po niekoľkých sekundách a neboli medzi klasifikovanými v cieli. Po zjazdovej časti bol Bendik na 41. a mladík Prieložný na 47. mieste. Na štart kombinácie sa nepostavila najväčšia hviezda mužského zjazdového lyžovania Rakúšan Marcel Hirscher, ktorý príde do dejiska šampionátu až v stredu 13. februára. Hirscher je obhajcom titulu v slalome aj obrovskom slalome.

"Moja jazda v zjazdovej časti bola oveľa lepšia než tá, ktorú som predviedol v originál zjazde v sobotu. V slalome už boli ťažké podmienky a trať bola dosť nerytmická z môjho pohľadu. Vypadnutie mrzí, ale verím, že prídu aj lepšie výsledky," uviedol Martin Bendik.

Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní - Aare (Švéd.) - pondelok - výsledky:

Alpská kombinácia mužov (zjazd + slalomové kolo): 1. Alexis Pinturault (Fr.), 1:47,71 min, 2. Stefan Hadalin (Slovin.) +0,24, 3. Marco Schwarz (Rak.) +0,46, 4. Riccardo Tonetti (Tal.) +0,67, 5. Linus Strasser (Nem.) +0,80, 6. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +0,81, 7. Mauro Caviezel +0,86, 8. Luca Aerni (obaja Švaj.) +1,02, ... Martin Bendik a Matej Prieložný (obaja SR) - nedokončili slalomové kolo.


Tagy: Alexis Pinturault

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP - Alessandro Trovati

DISKUSIA