Budúcnosť lyžiarskeho sveta sa bude meniť: Spočiatku som si myslel, že je to nuda

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

VIEDEŇ - Alpská kombinácia by mala zostať v programe majstrovstiev sveta aj Svetového pohára. To zatiaľ nie je definitívny záver predstaviteľov Medzinárodnej lyžiarskej federácie, ale želanie šéfa Rakúskeho lyžiarskeho zväzu. Peter Schröcksnadel mal spočiatku iný názor na pokračovanie súťaže všestrannosti v alpskom lyžovaní, ale po práve skončených pretekoch na svetovom šampionáte vo švédskom Aare ho zmenil.

"Spočiatku som si myslel, že je to nuda, ale keď sa pozriem na preteky v paralelnom slalome vo Svetovom pohári, ich formát ma nepresvedčil. Ak sa vytvoria pre kombináciu dobré podmienky, potom je to napínavá súťaž. Bolo by lepšie mať kombináciu naďalej aj v olympijskom programe, lebo paralelný slalom sa tam ani nemusí dostať," povedal Peter Schröcksnadel pre rakúske médiá.

Sedemdesiatsedemročný Rakúšan ponúka aj zlepšovací návrh pre kombináciu. Podľa neho by sa malo vymeniť poradie pretekov, čiže najprv slalomové kolo a až potom zjazd. "To by potom niektoré pretekárky už nemohli viac využívať kombináciu ako tréning zjazdu. Presne to sa totiž dialo v Aare a bolo to neférové," uviedol prvý muž rakúskeho lyžovania aj na portáli ORF. Schröcksnadel dokonca zvažuje, či by sa kombinačný zjazd nemal konať až večer pod umelým osvetlením. "Môže to byť v takom prípade dramatické a veľmi tesné," dodal.

Na doplnenie predchádzajúcich viet treba dodať, že právo štartu v slalomovej časti ženskej kombinácie v Aare nevyužili hviezdne mená - Američanka Lindsey Vonnová, Švajčiarky Lara Gutová-Behramiová, Corinne Suterová, Joana Hählenová a Jasmine Fluryová ako aj Tina Weiratherová z Lichtenštajnska. Preteky napokon vyhrala Švajčiarka Wendy Holdenerová pred Slovenkou Petrou Vlhovou, ktorá získala prvú individuálnu medailu v histórii samostatného Slovenska na MS v zjazdovom lyžovaní.

Podľa aktuálnych plánov FIS alpská kombinácia už v budúcej sezóne vypadne z programu Svetového pohára. "Vedieme veľké diskusie o tom, či kombináciu nahradí paralelný slalom na vrcholných podujatiach. Rozhodneme o tom v Aare," povedal prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie Gian Franco Kasper ešte na začiatku MS 2019.

Viac o téme: Peter Schröcksnadel
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Marco Trovati
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články