Bývalý svetový rekordér prekvapil úprimnosťou: Už plávam len v prúseroch!

Vladimír Hopka (vpravo)
Vladimír Hopka (vpravo)

PRAHA - Niekdajší reprezentant Československa Vladimír Hopka bol jednou z osobností, ktorú pri príležitosti 100. výročia založenia plaveckých športov v Česku a na Slovensku uviedli do novovzniknutej siene slávy tunajšieho plávania. Čoskoro 82-ročný (nar. 25. marca 1937) Hopka sa na januárovej slávnosti v Prahe zúčastnil osobne. Galavečer sa podľa neho vydaril.

"Je obdivuhodné, že sa to podarilo zorganizovať. Bol to jeden kolos," povedal niekdajší európsky i svetový rekordér na 100 m motýlik. Potešilo ho stretnutie s niekdajšími kamarátmi i konkurentmi. Keď zbadal niektoré tváre, zostal prekvapený. "V mladosti bol jeden z mojich súperov český plavec Pavel Pazdírek. Desať rokov som si myslel, že je mŕtvy. A teraz som ho tu uvidel, ako oslavuje. Stretol som veľa ľudí," pokračoval Hopka.

Svetový rekord na 100 m motýlik stanovil v roku 1962 časom 1:00,3 min, európske maximum rovnakým spôsobom na rovnakú vzdialenosť sa mu podarilo utvoriť o rok skôr výkonom 1:01,2 min. Počas kariéry utvoril celkovo 22 československých rekordov v disciplíne motýlik a bol 7-násobným majstrom ČSSR. "Je to pekné, keď sa človek poohliadne za tým, čo bolo. Je milé, že si na nás spomenuli. Predsa len sme pre našu republiku a naše plávanie niečo urobili. Je to však už všetko za nami. Sú to už iba rozprávky, veď ubehlo pol storočia," poznamenal Hopka.

Strieborný medailista z univerziády pôsobil po ukončení aktívnej činnosti ako odborný asistent na SjF STU a dlhodobo bol aj hlavný cieľový rozhodca na rôznych plaveckých súťažiach. Zostal ešte pri plávaní? "Už plávam iba v 'prúseroch'. Do bazéna už nechodím, ale snažím sa plávanie stále sledovať. Stále ma to zaujíma, to človeku zostane. Má to niečo do seba. Už starí Gréci hovorili, že kto nevie písať, čítať a plávať, akoby ani nebol človek," vyhlásil.

Mrzí ho, akým smerom sa uberá slovenské plávanie. "Dnes poriadne nikde na Slovensku nie je škola s bazénom. Aj tam, kde bol, sa to zbúralo, prípadne sa to nejako lepí dokopy, iba aby bolo. Tragédia je, že policajti berú do zboru ľudí, ktorí nevedia plávať," uzavrel Vladimír Hopka.


Tagy: Vladimír Hopka Pavel Pazdírek

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Marko Erd

DISKUSIA