Celé Slovensko v zlatej eufórii: Famózna Vlhová je majsterkou sveta!

Petra Vlhová sa v obrovskom slalome stala majsterkou sveta a pre Slovensko vybojovala najcennejší kovPetra Vlhová sa v obrovskom slalome stala majsterkou sveta a pre Slovensko vybojovala najcennejší kov Zdroj: TASR - Martin Baumann

AARE - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová má už dve medaily zo svetového šampionátu v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare. Po striebre z alpskej kombinácie po ďalšom skvelom výkone vybojovala zlato v obrovskom slalome. Vlhová v súčte oboch kôl štvrtkových pretekov zdolala o 14 stotín sekundy Nemku Viktoriu Rebensburgovú a o 38 stotín najväčšiu favoritku Američanku Mikaelu Shiffrinovú. Ide už o tretiu medailu pre Slovensko zo svetových šampionátov v zjazdovom lyžovaní a pri všetkých bola Petra Vlhová. Tá prvá sa zrodila presne pred dvoma rokmi v tímovej súťaži vo švajčiarskom St. Moritzi.

Vlhová bola po prvom kole druhá iba o 19 stotín sekundy za nemeckou líderkou Viktoriou Rebensburgovou , čo bola skvelá východisková pozícia pred druhou jazdou. A to aj napriek chybe v strednej časti trate, keď sa takmer nezmestila do jednej z bránok a stratila rýchlosť. Organizátori skrátili prvé kolo obrovského slalomu pre silný vietor v priestore pôvodného štartu. Prvé kolo majstrovských pretekov "obrakárok" postavil taliansky tréner Vlhovej Livio Magoni. Jazdilo sa za výrazne plusovej teploty a snehová podložka sa s pribúdajúcimi pretekárkami rozbíjala. Okrem Vlhovej už ďalšia Slovenka v 98-člennej zostave 1. kola nefigurovala.

"Vrchnú časť trate som zajazdila veľmi dobre. V spodnej časti som urobila drobné chyby. Bola som najprv nahnevaná v cieli, keďže aj napriek chybám to bolo len 19 stotín sekundy od najrýchlejšej. Je to otvorené pred druhým kolom. Možno som mala trochu výhodu v tom, že mi to môj tréner postavil tak, ako to mám rada. Snažila som sa podať čo najlepší výkon, riskovala som," uviedla Petra Vlhová po 1. kole pre RTVS.

V druhom kole už pod umelým osvetlením, čo je na obrovský slalom rarita, sa slovenská reprezentantka v strednej pasáži opäť nevyhla chybe, ale nevyviedlo ju to z miery. Rýchlosť si zachovala až do cieľa a napokon sa teší z titulu majsterky sveta, keďže po nej idúca Nemka Rebensburgová napriek najrýchlejším medzičasom v cieli za ňou zaostala o 14 stotín sekundy.

Majsterka sveta Petra Vlhová Galéria fotiek (27) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Petra Vlhová na začiatku tejto sezóny ešte nebola členkou užšej špičky v obrovskom slalome, ale víťazstvá v rakúskom Semmeringu a slovinskom Maribore ju vyniesli až na priebežnú tretiu priečku v hodnotení tejto disciplíny vo Svetovom pohári

Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní - Aare (Švéd.) - štvrtok:

Ženy - obrovský slalom (1. + 2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) 2:01,97 min, 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,14 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,38, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,50, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +0,87, 6. Tessa Worleyová (Fr.) +1,09, 7. Sara Hectorová (Švéd.) +1,94, 8. Clara Direzová (Fr.) +2,21

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová