VIDEO Rozhovor so šéfom Fortuna ligy: Kozák predpovedá napínavú futbalovú jar

Ivan Kozák
Ivan Kozák

Rozhovor s prezidentom ÚLK Ivanom Kozákom pred začiatkom jarnej časti Fortuna ligy, ktorá odštartuje naozaj zostra. Prvé tri kolá prinesú hneď dva vypredané šlágre.

Na štarte jarnej časti sezóny by sme sa ešte chceli krátko vrátiť k jeseni. Čo z nej vo vás po jej skončení rezonovalo?

Jeseň nám priniesla hneď niekoľko pozitív. Veľký boj o prvú šestku, ktorý bude vrcholiť počas prvých štyroch jarných kôl, ale aj mimoriadne pozitívne európske ťaženie našich klubov, keď sme v play-off Európskej ligy mali až dva kluby. Po štyroch rokoch sme opäť mali mužstvo v skupinovej fáze Európskej ligy, pričom cesta Spartaka do hlavnej súťaže bola naozaj dlhá, ale mimoriadne úspešná. V našej lige vytvorilo doterajších 18 kôl veľmi dobrý základ pre napínavý úvod jarnej časti sezóny.

Počas jesene sme zároveň zaznamenali nárast sledovanosti fortunaligových zápasov o viac než 8% oproti minulej sezóne, čo hodnotíme kladne. Tento trend v ešte pozitívnejšom meradle by sme radi zachovali. Návštevnosť nám v nedávnej minulosti aj z infraštruktúrnych dôvodov stagnovala, no treba povedať, že futbalové Slovensko zažilo výborné európske zápasy na zaplnenom štadióne Spartaka, ale aj v podaní Slovana na Pasienkoch proti Rapidu Viedeň, či Trenčína v Žiline proti Feyenoordu Rotterdam. Sú to signály, ktoré môžu ešte viac podporiť rastúci záujem o slovenský ligový futbal.

Prelaďme na blížiacu sa jar. Čo od nej očakávate?

Prvé štyri jarné kolá sľubujú mimoriadne zaujímavú zápletku. Boj o prvú šestku vôbec nie je rozhodnutý, od štvrtého Ružomberka po deviaty Trenčín je stále o čo hrať. V prvých troch kolách máme dva naozaj špičkové zápasy. Hneď v sobotu bude obrovský futbalový sviatok v Dunajskej Strede, kde druhý DAC otvorí svoju definitívne dokončenú arénu prestížnym súbojom s vedúcim Slovanom. Tento zápas je už dávnejšie vypredaný a som presvedčený, že to isté budeme môcť skonštatovať o dva týždne neskôr v prípade nášho najslávnejšieho derby. Návrat Slovana na Tehelné pole je veľmi dobrou správou pre celý náš futbal. Nový Národný futbalový štadión je naozaj krásny a hneď prvý zápas na ňom s veľkou pravdepodobnosťou prinesie návštevu, akú sme na našich štadiónoch už dlho nemali a ani sme nemohli mať z kapacitných dôvodov. Keď už sme pri téme štadiónov, pevne verím, že Trenčín sa vráti domov už v nasledujúcej sezóne a v Seredi sa rozbehnú práce na štadióne, ktorý bude spĺňať infraštruktúrne podmienky Fortuna ligy.

Pri tejto otázke by som rád vyzdvihol prístup klubov k príprave hracích plôch. Výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák bol v kontakte so všetkými klubmi. Prípravu na jarnú časť zvládli výborne. Vyhrievané trávniky sú vo výbornej kondícii. Sme radi, že trend, ktorý sme naštartovali, kluby akceptovali a pracujú v tomto smere stopercentne. Infraštruktúra sa mení z našej slabej stránky na silnú.

Moje vysoké očakávania však smerujú aj k nadstavbovej časti Fortuna ligy, ktorá opäť prinesie zaujímavé zápasy nielen v skupine o titul, ale určite aj v skupine o udržanie sa. V poslednej sezóne sme boli svedkami premiérového play-off o Európsku ligu, do ktorej postúpil AS Trenčín až po napínavom triumfe nad Žilinou v predĺžení, a zároveň sme mali možnosť vidieť veľký boj o účasť vo Fortuna lige medzi Senicou a Skalicou. Našou snahou bolo zvýšiť všeobecný záujem o obe skupiny, čo sa nám, verím, podarí aj vďaka novinke, ktorá sa vracia do slovenského futbalového prostredia.

O čo konkrétne ide?

Tak, ako sme už avizovali v tlačovej správe, spoločne s naším generálnym partnerom a jedným z vysielateľov sme už dlhšie pracovali na návrate futbalového magazínu, ktorý sa bude venovať dianiu na všetkých fortunaligových štadiónoch. Toto sa nám podarilo a mňa teší, že sa tento program vracia na obrazovky verejnoprávnej televízie od prvého jarného kola. Evidovali sme interne požiadavku klubov, aby sa v tomto smere vytvorila maximálna snaha, nakoľko potrebujeme intenzívne pracovať na prezentácii futbalu. Veríme, že toto je ten správny darček pre všetkých futbalových fanúšikov a magazín bude mať dobrú odozvu vo futbalovej verejnosti.

Aké novinky ešte prinesie jarná časť sezóny?

Tento rok odohráme s novou oficiálnou loptou Adidas, ktorá vyzerá naozaj výborne. Verím, že strelcom sa s ňou bude dariť a minimálne si udržíme vynikajúci priemer gólov na zápas z jesene. Naše partnerstvo s Adidasom už má dlhodobé trvanie a takáto spolupráca s renomovaným partnerom nás teší.

Projekt Futbal v meste sa rozbehol počas jesennej časti a počas jari nás čaká jeho pokračovanie aj s atraktívnym finálovým vyvrcholením.

Otázka na záver, na ktorý štadión sa chystáte v prvom jarnom kole?

Vzhľadom na to, že pôvodne sme mali odovzdávať cenu za Gól mesiaca hráčovi DAC Dunajská Streda Vakounovi Bayovi, budem práve na šlágri medzi druhým a prvým tímom tabuľky. Zápas je vypredaný, dá sa očakávať búrlivá atmosféra a kvalitný fortunaligový futbal, na ktorý sa už veľmi teším.


Tagy: ÚLK Ivan Kozák Fortuna Liga

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
PR článok
Foto:
Fortuna liga, Video: Fortuna Liga

DISKUSIA