Slovensko v obráku s najpočetnejším zastúpením: Keď je možnosť, treba to využiť

Na snímke slovenský slalomár Adam Žampa v prvom kole obrovského slalomu mužov na majstrovstvách svetaNa snímke slovenský slalomár Adam Žampa v prvom kole obrovského slalomu mužov na majstrovstvách sveta Zdroj: TASR – Martin Baumann

ARE - Slovensko malo v Are 2019 najpočetnejšie zastúpenie v hlavnej súťaži obrovského slalomu mužov na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní po štrnástich rokoch. Adam a Andreas Žampovci, Matej Falat a Matej Prieložný vyrovnali zápisy z MS 2003 a 2005, keď sa takisto predstavili štyria Slováci.

Výsledkovo to však v piatok nevyšlo a najlepším umiestnením muža v tejto disciplíne v ére samostatnosti SR je naďalej sedemnásta priečka Adama Žampu z roku 2013. Adam aj Andreas vzhľadom na výsledky zo Svetového pohára pomýšľali aspoň na elitnú tridsiatku. O tom, že sa to nepodarí, rozhodli už chyby v prvom kole, druhú jazdu, ktorá pre nich mala iba tréningový význam, nedokončili. Falat s Prieložným sa presadili v kvalifikácii. "Je super, že sa chlapci dostali do hlavnej súťaže, štyri Slováci tu dlho neboli. Dúfam, že raz budeme štyria Slováci v prvej tridsiatke," povedal Adam Žampa.

Hoci ani jeden z kvarteta nedokončil preteky, Andreas tiež kvitoval príležitosť pre kolegov s menšími ambíciami: "Nie sme Rakúsko, Francúzsko ani Taliansko. Keď máme možnosť poslať štyroch reprezentantov na MS, treba využiť kvótu. Čerpám z mojich skúseností, keď som ešte nebol nachystaný, nebol som rýchly, ale už som bol na MS 2011. O dva roky neskôr som z toho mohol ťažiť. Toto by sme mali brať, aj keď ešte nie sú pripravení, majú možnosť vyskúšať si to a keď budú pripravení, môžu podať najlepší výkon."

Bratia Žampovci sa sústredia na obrovský slalom, pre Andreasa to bol jediný štart na šampionáte, Adam bude súťažiť ešte v klasickom slalome. V ňom zabojuje aj Falat, pre ktorého naopak bola štvrtková kvalifikácia prvým vystúpením v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne od vlaňajších národných majstrovstiev: "Bol to môj prvý 'obrák' túto zimu, dopadol fajn, bol som trocha prekvapený, že to takto vyšlo. Trápi ma choroba, škoda toho, v hlavnej súťaži som to nemohol ukázať na sto percent."

Falat bude mať ešte šancu v nedeľu, pre 21-ročného Prieložného sa už skončilo účinkovanie na premiérovom šampionáte. Nedokončil super-G, zjazd ani kombináciu. "Dobrá bola jedine kvalifikácia, zvyšok dopadol zle. Podal som maximum, nevydalo to, musím na sebe pracovať. Očakával som od seba viac. Kvalifikácia je povzbudenie, sú to zaujímavé preteky. Treba nájsť správne tempo, aby ste skončili do 25. miesta a zároveň aby ste nevypadli. Ešte som nešiel takto bezpečne."

V štartovej listine kvalifikácie figurovalo 120 adeptov a dvaja Slováci si zmerali sily aj so súpermi z exotických krajín. Poslednú priečku obsadil Jean-Pierre Roy z Haiti, ktorý mal v súčte dvoch kôl manko na víťaza vyše 1:10 minúty. "Treba si uvedomiť, že je ročník narodenia 1963. Myslím si, že je to super, patrí to k nášmu športu. Na MS majú byť všetky krajiny, nie je to len VIP šport, je pre všetkých. Robí to odlišnú atmosféru. Keby jazdili pravidelne SP, asi by to bolo divné, ale na MS patria aj tieto krajiny s inými prioritami. Dávajú športu inú myšlienku, že nie je iba o výsledkoch, ale môže ukázať cestu do života," zdôraznil Andreas Žampa. S bratom absolvovali kvalifikácie v minulosti, v Are si ju vyskúšal Falat: "Týmto sa MS líšia od iných pretekov. U niektorých to vyzerá turisticky, ale pre nich je asi úspech, že vôbec lyžujú. Každý má vlastné ciele."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Adam Žampa Matej Falat Andreas Žampa Matej Prieložný
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR – Martin Baumann
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články