Ďalšia fantastická správa zo Švédska: Fenomenálna Vlhová znovu získala medailu!

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: TASR - Martin Baumann

AARE - Slovenka Petra Vlhová vybojovala bronzovú medailu v slalome žien na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare. V sobotňajších pretekoch v najtočivejšejšej disciplíne Vlhová skompletizovala zbierku medailí z MS 2019, v Aare bola predtým strieborná v alpskej kombinácii a zlatá v obrovskom slalome.

Ide už o štvrtú medailu pre Slovensko zo svetových šampionátov v zjazdovom lyžovaní a pri všetkých bola Petra Vlhová. Tá prvá sa zrodila pred dvoma rokmi v tímovej súťaži vo švajčiarskom St. Moritzi a mala strieborný odlesk.

Už štvrté zlato v neprerušenej sériii v slalome a celkovo piate na majstrovstvách sveta si vybojovala Američanka Mikaela Shiffrinová. Pred striebornou Švédkou Annou Swennovou-Larssonovou mala v súčte oboch kôl náskok 58 stotín sekundy. Bronzová Vlhová zaostala o 1,03 s.

V prvom kole slalomu bola najrýchlejšia Švajčiarka Holdenerová. Vlhová za ňou zaostala o 46 stotín sekundy a patrilo jej 5. miesto. Najväčšia favoritka na zlato Shiffrinová bola tretia s odstupom 15 stotín sekundy.. Prvé kolo slalomu žien vytýčil Švajčiar Werner Zurbuchen a Holdenerová profitovala z jeho náročnosti. "Od začiatku som mala zlý pocit, nechytila som rytmus. Po prvom medzičase som sa rozbehla, ale veľa som stratila na začiatku. Švajčiarsky tréner postavil ´zatočené´ a veľmi náročné prvé kolo. Mali sme to však všetky rovnako postavené," referovala nespokojná Vlhová po 1. kole pre RTVS.

V druhom kole sa Vlhová vypla k skvelému výkonu. Hoci sa v "zatočenej" časti nevyhla drobným chybám, v strmšom svahu pustila lyže a v cieli mala veľký náskok 1,36 s pred dovtedy vedúcou Švédkou Hansdotterovou, ktorá avizovala posledné preteky na majstrovstvách sveta v kariére. Napokon obsadila piate miesto. Potom však nasledovala Shiffrinová a ukázala svoju extratriedu. Najmä v technicky náročných úsekoch si utvorila náskok pred konkurentkami a napokon najrýchlejšou jazdou v 2. kole si vybojovala zlato. Vlhovú potom predstihla aj Švédka Swennová-Larssonová, ale nie Švajčiarka Holdenerová, ktorá po veľkej chybe neplánovane vycúvala z boja o medaily.

Shiffrinová vstupovala do pretekov so zámerom získať historicky štvrtý slalomový titul v neprerušenej sérii (predtým 2013, 2015 aj 2017) a to sa jej aj podarilo. Štyri tituly v slalome získala predtým iba Nemka Christl Cranzová, nie však v sérii, a ešte aj poriadne dávno - ešte v 30. rokoch 20. storočia. Vtedy sa svetové šampionáty v lyžovaní konali v ročných intervaloch.

Ženy - slalom (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:57,05 min, 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,58 s, 3. Petra Vlhová (SR) +1,03, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,43, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,39, 6. Laurence St-Germainová (Kan.) +2,60

Viac o téme: Petra Vlhová