Zasnežené kopce majú staronového kráľa: Rakúsky šampión nedal nikomu najmenšiu nádej!

Marcel Hirscher, vládca mužského lyžovaniaMarcel Hirscher, vládca mužského lyžovania Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

ARE - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher obhájil titul majstra sveta v slalome. V záverečnej súťaži MS vo švédskom Are triumfoval s náskokom 65 stotín sekundy pred krajanom Michaelom Mattom. Rakúšania v nedeľu totálne ovládli pódium, bronz získal Marco Schwarz (+0,76). Slovák Matej Falat obsadil 34. priečku s odstupom 9,86 s na víťaza, Adam Žampa po veľkej chybe v 1. kole a obrovskej strate v tom druhom už neštartoval.

Hirscher vybojoval v Are druhý cenný kov po zisku striebra v obrovskom slalome, napriek tomu, že ho trápila choroba. Celkovo má vo svojej zbierke už jedenásť medailí z MS (7-4-0). Dvadsaťdeväťročný Hirscher vyrovnal so siedmimi titulmi mužský rekord Toniho Sailera, oproti legendárnemu krajanovi (7-1-0) však získal navyše tri strieborné medaily a patrí mu tak honor najúspešnejšieho zjazdára v histórii svetových šampionátov. Celkovo je ale najúspešnejšou účastníčkou alpských MS Nemka Christl Cranzová, ktorá neohrozenie vedie historické štatistiky s 15 medailami a tuctom titulov (12-3-0).

Dlhoročný líder rakúskeho tímu v Are zachránil povesť alpskej veľmoci, keď jej v záverečný deň priniesol vytúžené zlato, dovtedy získali Rakúšania vo Švédsku "iba" trikrát striebro a dvakrát bronz. "Ako tím sme obstáli skvele, podali sme super super výkon. Michi a Marco boli takisto veľmi silní. Som šťastný, je to veľká úľava po tom všetkom, čo máme za sebou," povedal v cieli Hirscher, ktorý v uplynulých dňoch bojoval s prechladnutím a bolesťami hrdla.

Hirscher exceloval už v 1. kole, predviedol famóznu jazdu, išiel typicky dravo, navyše čisto a pri úspornej línii. Jeho nórsky rival a majster sveta v obrovskom slalome Henrik Kristoffersen stratil na suverénneho lídra Svetového pohára priepastných 1,70 sekundy a patrila mu priebežná šiesta priečka.

"Bola to jazda, ktorú si počas svojho života ešte niekoľkokrát pozriem," povedal Hirscher pre ORF. Jeho tempu dlho stačil Švajčiar Daniel Yule, ktorý na poslednom medzičase zaostával necelé tri desatiny, po chybe v spodnej časti však vypadol. Z konkurentov sa dokázal Hirscherovi priblížiť iba Francúz Alexis Pinturault, ktorý zaostal na druhej pozícii o 56 stotín, ostatní nabrali na sedemnásobného celkového víťaza SP vyše sekundovú stratu. Rakúšanom vyšlo 1. kolo parádne, v prvej päťke mali okrem Hirschera aj Marca Schwarza (+1,22), Michaela Matta (+1,35) a Manuela Fellera (+1,38).

Slovák Adam Žampa so štartovým číslom 31 po veľkej chybe v hornej časti vyšiel mimo líniu, síce pokračoval v jazde, ale do cieľa prišiel s obrovskou stratou 13,66 sekundy. Z 99 štartujúcich však vypadlo až 42 a Žampa tak figuroval v postupovej 60-ke na 52. mieste, utrpel však zranenie ruky a v sprievode usporiadateľov putoval na vyšetrenie. Matej Falat s číslom 44 mal v cieli stratu 6,10 s a bol na 37. priečke, druhé kolo (14.30 h) naňho čakalo po odjazdení elitnej tridsiatky.

"Som trocha chorý, bol som v posteli, nemal som veľmi silu. Bojoval som, čo to dalo, ale je to ťažké, keď človek nie je v stopercentnej kondícii. Cítil som sa trocha lepšie ako v 'obráku', už to asi ustupuje, ale stále to nie je ono. Škoda choroby, v slalome som si veril aj na viac. Už je posledný deň, dám zo seba všetko," uviedol Falat v cieľových priestoroch.

Druhé kolo sa vydarilo Ramonovi Zenhäusernovi, Švajčiar sa posunul z 12. pozície po 1. kole na celkovú piatu. Z líderskej pozície ho dokázal zosadiť až druhý z rakúskeho kvarteta Matt, ktorý zaútočil na pódium a vydržal vo vedení aj po jazde Schwarza a Pinturaulta. Francúz zaváhal v stredovej strmine, čo ho stálo medailu. Hirscher v 2. kole atakoval bránky vo vrchnej pasáži, potom ale zvoľnil tempo a pohodlne si postrážil náskok až do cieľa.

"Som za tento titul veľmi vďačný. Necítil som sa dobre, no celý tím odviedol fantastickú robotu a odťažil ma od povinností, pozreli za mňa video, otestovali materiál. V druhom kole som išiel hore na plný plyn, potom som na sebe spozoroval, že nedokážem udržať také vysoké tempo. Mal som informáciu, že Alexis nie je vo vedení, vedel som, aký mám približne náskok, tak som si dal pozor, aby som bezpečne prešiel kritické pasáže a na záver znovu trochu pridal," povedal šťastný víťaz pre ORF.
      
Výsledky slalomu mužov na MS v Are:
1. Marcel Hirscher 2:05,86 min., 2. Michael Matt +0,65 s, 3. Marco Schwarz (všetci Rak.) +0,76, 4. Alexis Pinturault (Fr.) +0,93, 5. Ramon Zenhäusern (Švaj.) +0,96, 6. Manuel Feller (Rak.) +1,04, 7. Clement Noel (Fr.) +1,09, 8. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,12, 9. David Ryding (V.Brit.) +1,17, 10. Stefano Gross (Tal.) +1,47, ..., 34. Matej FALAT +9,86, Adam ŽAMPA (obaja SR) nedokončil

Viac o téme: Marcel Hirscher MS v alpskom lyžovaní
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Marco Trovati
  • Zdroj: športky, TASR

Súvisiace články