Vlhová zhodnotila perfektný týždeň a šokovala: Nečakané slová pred koncom sezóny!

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje s kompletnou zbierkou medailí po slalome na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaníNa snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje s kompletnou zbierkou medailí po slalome na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní Zdroj: TASR - Martin Baumann

ARE - Slovensko malo v individuálnych pretekoch žien na tohtoročných majstrovstvách sveta vo švédskom Are iba jednu lyžiarku, Petra Vlhová však vybojovala najväčšie úspechy výpravy. Družstvo obsadilo v tímovej súťaži piatu priečku, muži sa ani raz neumiestnili v elitnej tridsiatke.

Vlhová získala kompletnú medailovú zbierku, keď na striebro v alpskej kombinácii nadviazala v druhý týždeň podujatia zlatom v obrovskom a bronzom v špeciálnom slalome. Najlepší výsledok spomedzi mužov dosiahol Matej Falat, ktorý obsadil v záverečnej súťaži šampionátu, nedeľňajšom slalome, 34. priečku, Adam Žampa nabral v prvom kole veľkú stratu a do druhého nenastúpil pre zranenie.

"Chalani nemali v slalome a 'obráku' svoje dni, prišli tam chyby a pády. Maťo Falat bol chorý, uplynulé dva, tri dni strávil na infúziách, bolo to vidno najmä v poslednej časti, kde už nevládal. S troma medailami sme jedna z najlepších krajín, aj keď síce všetky patria Petre," zhodnotil športovo-technický riaditeľ odvetvia alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Marek Didek. "Najlepšia bola tímová súťaž, ale aj kvalifikácia obrovského slalomu bola super. Škoda choroby, predsa len, v slalome som si veril aj na viac," uviedol Falat.

Didek vyzdvihol piate miesto kvarteta Soňa Moravčíková, Petra Hromcová, Falat a Adam Žampa. Andreas Žampa bol náhradník a nezasiahol do tímovej súťaže, v ktorej Slováci vyradili Slovincov a vo štvrťfinále nestačili na Rakúšanov. "Som samozrejme spokojný, piate miesto nikto nečakal, je to ďalší skvelý úspech. Pre dievčatá to bola vynikajúca skúsenosť, najmä pre Peťu Hromcovú, ktorá už odišla na juniorský šampionát. Dúfam, že výkon z tímovej súťaže ich nakopne, budú na sebe 'makať' viac a na ďalších pretekoch budú dosahovať lepšie výsledky. Myslím si, že lepšie skúsenosti nemohli mať. Tri medaily, piate miesto v tímovej súťaži, celkovo odchádzame spokojne domov."

Na najvýraznejšiu postavu slovenskej výpravy a jednu z veľkých osobností vrcholného podujatia čaká rýchly návrat do kolotoča Svetového pohára. Vlhová sa už v utorok (17.30) predstaví v paralelnom slalome v Štokholme, kde bude ašpirovať na víťazstvo rovnako ako na Nový rok v Osle. "Paralelný slalom je veľmi dôležitý, je naša povinnosť vyhrať," povedal tréner Livio Magoni. Ďalšia priorita jeho zverenky v závere ročníka sú umiestnenia v poradiach SP.

Vlhová zabojuje v Špindlerovom Mlyne (8. - 9. marca) a vo finále SP v Soldeu v Andorre (11. - 17. marca). V celkovom poradí seriálu má na konte 1043 bodov a figuruje na druhej pozícii za jasnou líderkou Mikaelou Shiffrinovou z USA (1694), tretia je Švajčiarka Wendy Holdenerová (747).

Totožné poradie je aj v hodnotení slalomu, kde Shiffrinová vedie so ziskom 860 bodov (Vlhová 725, Holdenerová 485). Slovenka figuruje na treťom mieste v hodnotení obrovského slalomu (318), aj na čele tejto klasifikácie je Shiffrinová (455), druhá priečka patrí Francúzke Tesse Worleyovej (374), Talianka Federica Brignonenová na štvrtej pozícii zaostáva za Vlhovou o osem bodov.

"Dievčatá sú silné a dostávajú sa každými pretekmi bližšie a bližšie. Ako sa končí sezóna, motivácia trocha upadá, už chcem mať koniec. Teraz bude dôležitý Štokholm, doma si oddýchnem, naberiem sily a potom je posledný 'trip'. Do Špindlerovho Mlyna príde veľa Slovákov, teším sa. Potrebujem kondíciu a hlavu na poslednú časť," uviedla 23-ročná Slovenka.

"V utorok Štokholm, potom pauza, oddych, Špindlerov Mlyn, tam bude 97 percent ľudí zo Slovenska. Sezóna je dlhá, potrebuje si oddýchnuť. Vidím to na sebe, nieto ešte na nej," uzavrel finančný manažér tímu Igor Vlha.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Petra Vlhová Igor Vlha Livio Magoni
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy