VIDEO Vlhová po neočakávanom vypadnutí sklamaná: Keď riskujem, stávajú sa aj chyby

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: Facebook - Šport v RTVS

ŠTOKHOLM - Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová a Švajčiar Ramon Zenhäusern sa stali víťazmi utorkového paralelného slalomu Svetového pohára v Štokholme. Zenhäusern vo finále mestských pretekov rovnako ako vlani zdolal domáceho Švéda Andreho Myhrera, Shiffrinová v boji o prvenstvo zvíťazila nad Nemkou Christinou Geigerovou a v predstihu si zabezpečila malý krištáľový glóbus za slalom. Navyše 14. víťazstvom v jednej sezóne SP vyrovnala absolútny rekord Vreni Schneiderovej zo sezóny 1988/1989, pritom do konca ročníka zostáva ešte desať súťaží.

Slovenka Petra Vlhová vypadla vo štvrťfinále a obsadila delené piate miesto, v prvej jazde síce dokázala zdolať Geigerovú o 33 stotín sekundy, druhú však nedokončila po zaváhaní pri skoku. Vlhová sa v prvých dvoch paralelných slalomoch sezóny postavila na pódium, vlani v decembri skončila druhá vo švajčiarskom St. Moritzi za Mikaelou Shiffrinovou a na Nový rok jej finálovú prehru oplatila, keď triumfovala v mestských pretekoch v Osle. V utorok však nedokázala Američanku vyzvať na finálovú súboj. Shiffrinová si zaknihovala už 57. triumf v pretekoch SP.

Dvadsaťtriročná slovenská reprezentantka prišla do Štokholmu ako držiteľka kompletnej medailovej zbierky z MS v Are (1-1-1). V osemfinále pohodlne vyradila Francúzku Nastasiu Noensovú, keď už po prvej jazde mala náskok 37 stotín. Vo štvrťfinále išlo tiež dlho všetko podľa predpokladov. Geigerovú v prvej jazde jasne zdolala, v druhom si polovicu kola strážila náskok, až kým neprišla chyba na jedinom skoku v strede trate, ktorá ju katapultovala mimo líniu a už sa nedokázala zmestiť do ďalšej bránky. "Spravila som chybu po skoku, išla som na neho príliš vzadu. Tým pádom mi nohy leteli do vzduchu. Ešte som myslela, že to zvládnem. Spravila som chybu, no nič. V prvom rade ma hnevá, že som urobila chybu, lebo do každých pretekov idem naplno a dávam do toho všetko. Mrzí ma to a hnevá, ale taký je šport. Keď riskujem, stávajú sa aj chyby. Spravila som veľkú a vypadla som. Teraz konečne idem domov a trochu si oddýchnem. Pripravím sa na kvázi posledný trip v sezóne," povedala Vlhová pre RTVS.

Vlhovej rivalka, najvyššie nasadená žena "pavúka" Shiffrinová najprv hladko zdolala Nórku Ranghild Mowinckelovú a potom si poradila aj s Rakúšankou Katharinou Truppeovou, v semifinále však mala šťastie, keď v odvetnej jazde v poslednej chvíli zmazala manko na Annu Swennovú Larssonovú a zvíťazila o jedinú stotinu. V prvej finálovej jazde rovnako tesne zdolala Vlhovej premožiteľku Geigerovú, v druhej svoj výkon vygradovala, kontrolovala si vedenie a v cieli mala na Nemku náskok 27 stotín. Tretia skončila domáca Swennová Larssonová, v malom finále zdolala krajanku Fridu Hansdotterovú.

Súťažilo sa klasickým vyraďovacím systémom od osemfinále až po finále. V každom kole dvojica absolvovala dve jazdy s výmenou dráhy, pričom o postupe rozhodoval lepší súčet časov. V mužskej súťaži bolo prekvapením vypadnutie suverénneho lídra SP i disciplíny Marcela Hirschera už vo štvrťfinále. Rakúšan však nemusel smútiť, keďže vyradením Francúza Victora Muffata-Jeandeta v 1. kole si v predstihu zabezpečil malý krištáľový glóbus za slalom. Je to pre neho už šiesta malá guľa za slalom a celkovo 18. krištáľový glóbus - ďalších päť malých má za obrovský slalom a sedem veľkých za celkový triumf v prestížnom seriáli.

Dvadsaťdeväťročný Hirscher mal pred súťažou v priebežnej klasifikácii disciplíny pred druhým Clementom Noelom náskok 275-bodový náskok a keďže Francúz v Štokholme vypadol hneď v úvodnom kole, nemôže už Rakúšana v zostávajúcich dvoch slalomoch ročníka predstihnúť. Hirscher má v tomto ročníku veľkú šancu získať aj malý glóbus za obrovský slalom a veľký za celkové prvenstvo v SP, čím by zaokrúhlil svoju zbierku sezónnych titulov na rovných 20. V nedeľu vybojoval zlato v slalome aj na svetovom šampionáte v Are. 

Mužské finále bolo záležitosťou Zenhäuserna a domáceho Myhrera, Švajčiar si vybudoval maximálny náskok už v 1. kole, druhé Švéd nedokončil. Bronzovú priečku obsadil Rakúšan Marco Schwarz, ktorý si v malom finále poradil so Švajčiarom Danielom Yulem.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Petra Vlhová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Facebook - Šport v RTVS; VIDEO: Facebook
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články