Napriek nenominácii zabojuje o zlatý hetrik: Volkov premožiteľ z Belehradu s hlbokým výdychom

Víťaz Richard Kilty
Víťaz Richard Kilty

GLASGOW - Tajnička okolo účasti obhajcu titulu v behu na 60 m na blížiacich sa halových ME v atletike v Glasgowe je vyriešená. Richard Kilty napokon bude na šampionáte štartovať, hoci ho britský zväz nenominoval. Rada Európskej atletiky (EA) oznámila, že v záujme propagácie šampionátu pozvala dvojnásobného majstra Európy na šesťdesiatke (2015, 2017) do Glasgowa. Informoval o tom web Slovenského atletického zväzu.

„Kilty sa ocitol v zvláštnej situácii. Naše pozvanie pre neho je niečo mimoriadne. Pomôžeme ním síce jednotlivcovi, ale zároveň je to dôkaz, že sme pripravení reagovať na rôzne situácie, ak je to v záujme úspechu či propagácie podujatia. Tento prípad naznačuje, či by sme sa nemali zaoberať v blízkej budúcnosti návrhom, aby obhajcovia titulov mali automaticky garantovanú účasť na nasledujúcom halovom európskom šampionáte,“ vysvetľoval v tlačovom vyhlásení prezident EA Svein Arne Hansen.

Britský zväz nenominoval halového exmajstra sveta 2014 Richarda Kiltyho na kontinentálny šampionát do Glasgowa, hoci časom 6,63 výrazne prekonal požadovaný limit 6,78. Briti však mali nastavené vlastné, oveľa prísnejšie nominačné pravidlá. Podľa nich obhajca titulu z Belehradu, kde za ním skončil vo finále Ján Volko, nemal nárok štartovať na halových ME 2019. Britský limit bol 6,60 dosiahnutých v tomto roku, no do úvahy sa brali aj minuloročné letné výkony na stovke.

„Som nesmierne nahnevaný, že ma nevybrali do tímu,“ čertil sa Richard Kilty, keď britský zväz zverejnil v pondelok 48-člennú nomináciu na halové ME v Glasgowe, no svoje meno tam nenašiel. „Nikdy doteraz som necítil takú frustráciu a bezmocnosť ako teraz, keď mi zabránili, aby som sa pokúsil o zlatý hetrik. Práve tento cieľ ma hnal dopredu, keď som sa vlani zotavoval zo zranenia achilovky. Myslel som si, že nominačná komisia mi dôveruje. Lenže nestalo sa tak, a preto podám odvolanie.“

Napokon však zasiahla EA a umožnila Kiltymu obhajovať pražské i belehradské zlato na šesťdesiatke.


Tagy: Ján Volko Richard Kilty

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA