Kužmová narazila do betónového múru: Kvitová ju vyradila krutým spôsobom

Viktória KužmováViktória Kužmová Zdroj: Profimedia

DUBAJ - Víťazné ťaženie slovenskej tenistky Viktórie Kužmovej na turnaji WTA Premier 5 Dubai Tennis Championships v Dubaji (dotácia 2 828 000 USD, tvrdý povrch) sa skončilo vo štvrťfinále. V ňom Kužmová nestačila na turnajovú dvojku Petru Kvitovú z Česka, ktorej za 63 minút podľahla 4:6, 0:6.

Napriek neúspechu v boji o semifinále si 20-ročná Slovenka odnáša za postup medzi najlepšiu osmičku prémiu 59 960 amerických dolárov a do rebríčka WTA si pripíše 190 bodov. V online poradí renkingu jej momentálne patrí 44. priečka, jej doterajším maximom bola 45. pozícia.

Slovenská fedcupová reprezentantka Kužmová (46. v rebríčku WTA) a Kvitová (4.) odohrali premiérový vzájomný zápas. Favoritka hneď v úvode unikla na 3:0, ale Kužmová vzápätí kontrovala vyrovnaním na 3:3. Rozhodujúci okamih prvého dejstva prišiel v desiatej hre, ktorú Slovenka prehrala čistou hrou. Hneď v úvode druhého setu nevyužila pri Kvitovej podaní za stavu 40:15 dva brejkbaly. V ďalšom priebehu setu však Kužmová získala už len šesť loptičiek a dostala nepopulárneho "kanára".

Rodáčka z Košíc štartovala v Dubaji premiérovo. V 1. kole zdolala v dvoch tajbrejkoch Američanku Bernardu Perovú. Nasledovalo prvé kariérne víťazstvo nad hráčkou Top 10, keď v 2. kole triumfovala nad svetovou osmičkou Kiki Bertensovou z Holandska 6:2, 4:6, 7:6 (6). V osemfinále si Kužmová poradila s rovesníčkou Sofiou Keninovou z USA, v zápase už prehrávala 1:6 a 3:5, odvrátila tri mečbaly a dokázala obrátiť skóre vo svoj prospech (1:6, 7:5, 6:2).

Zverenka Michala Mertiňáka v rámci projektu NTC Kužmová má za sebou vydarenú vlaňajšiu sezónu. Začala ju mimo Top 100 a ukončila ju na 50. mieste. V úvode tohtoročnej sezóny sa dostala do semifinále na turnaji v Aucklande. Na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open ju v 2. kole zastavila nasadená päťka Elina Svitolinová z Ukrajiny.

Pred štartom v Dubaji sa rodáčka z Košíc Kužmová predstavila na podujatí v ruskom Petrohrade. V dvojhre skončila už v 2. kole, no vo štvorhre sa premiérovo predstavila vo finále, na titul však po boku Rusky Anny Kalinskej nedosiahla. Následne nemohla pre zdravotnú indispozíciu pomôcť slovenskému tímu v stretnutí Pohára federácie proti Lotyšsku, Slovenky podľahli v Rige domácim tenistkám 0:4 a čaká ich aprílový súboj o zotrvanie v II. svetovej skupine.

Dvojnásobná grandslamová víťazka Kvitová sa môže pochváliť vyradeným vstupom do aktuálnej sezóny. V januári získala v austrálskom Sydney svoj 26. kariérny titul na okruhu WTA. Následne sa na Australian Open dostala až do finále, v ktorom nestačila na Naomi Osakovú. Duel s mladou Japonkou bol zároveň súbojom o post svetovej jednotky. Ešte pred štartom v Dubaji sa predstavila v ruskom Petrohrade, kde vo štvrťfinále nestačila na Chorvátku Donnu Vekičovú.