Slovan uzavrel najhoršiu sezónu v KHL: Slová trénera Országha po poslednom vystúpení na ľade Soči

Súboj o puk pri striedačke SlovanaSúboj o puk pri striedačke Slovana Zdroj: hcsochi.ru

SOČI - Hráči Slovana Bratislava vo svojej siedmej sezóne v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) piatykrát nepostúpili do play-off. Vo vyraďovacej časti sa predstavili iba v premiérovom ročníku v nadnárodnej súťaži na jar 2013 a potom o tri roky neskôr. Ani v jednom z dvoch prípadov nezvíťazili, s Dinamom Moskva aj s CSKA Moskva prehrali zhodne 0:4 na zápasy.

Aktuálnu sezónu zakončili belasí prehrou na ľade favorizovaného Soči, keď sa im nepodarilo streliť ani jediný gól, ale prehrali len tesne 0:2, keď druhý gól dostali až v poslednej minúte duelu do prázdnej bránky v hre bez brankára.

Martin Bakoš, Matúš Sukeľ Galéria fotiek (2) Zdroj: hcsochi.ru

"Chlapcov musím za výkon na ľade Soči pochváliť. Odohrali sme dobrý zápas, domáci nedostali nič zadarmo. V úvodných dvoch tretinách sme hrali často v oslabení, ktoré sme však dokázali ubrániť, no mužstvu to zobralo dosť síl. V závere sme mali vyložené šance na vyrovnanie, žiaľ sme sa nepresadili a dostali sme gól do prázdnej bránky. Soči gratulujem a želám veľa šťastia v play off," zhodnotil záverečné vystúpenie Slovana v sezóne tréner Vladimír Országh.

V sezóne 2018/2019 dosiahol Slovan najhorší bodový výsledok zo všetkých doterajších účastí. "Belasí" nazbierali iba 33 bodov v 62 vystúpeniach, ale treba pripomenúť, že pred štartom aktuálnej edície KHL sa zmenil bodovací systém súťaže. Za víťazstvo v riadnom hracom čase, v predĺžení alebo v samostatných nájazdoch získali tímy dva body a za prehry v predĺžení alebo v samostatných nájazdoch si pripísali bod. V minulosti bol ocenený úspech v riadnom hracom čase troma bodmi. Doterajším minimom bratislavského klubu bolo 58 bodov v 56 dueloch v minulom ročníku. Ak by zostalo v KHL pôvodné bodovanie, Slovan by v ročníku 2018/2019 nazbieral 43 bodov.

Slovan začal súčasnú sezónu štyrmi prehrami a v úvodných pätnástich dueloch získal iba osem bodov. V októbri síce prišla séria piatich víťazstiev v rade, ale po nej paradoxne nasledovala šnúra neúspechov. Jediný slovenský tím v KHL od 18. októbra zvíťazil iba sedemkrát v 42 súbojoch a postupne sa zosunul na poslednú priečku Západnej konferencie aj celej súťaže. Slovan stratil šancu na postup do play-off definitívne 15. januára, keď doma podľahol Traktoru Čeľabinsk. Na slabších výsledkoch Bratislavčanov sa podpísalo aj to, že od vedenia ligy dostali v priebehu ročníka zákaz na získavanie posíl.

V minulej sezóne stáli na lavičke Slovana dvaja tréneri. Do začiatku predvlaňajšieho októbra plnil úlohu hlavného kouča Čech Miloš Říha a následne ho nahradil Bielorus Eduard Zankovec. V ročníku 2018/2019 sa "belasí" vyhli zmenám a počas celej základnej časti ich viedol Slovák Vladimír Országh.

Neuspokojivé výsledky mali za následok aj zníženie návštevnosti na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Slovanisti nevypredali domácu arénu ani v jedinom z 29 zápasov, najbližšie k tomu mali v decembrových súbojoch proti Jokeritu Helsinki (9742 divákov) a Metallurgu Magnitogorsk (9664). Naopak, dosiahli negatívny rekord, keď na zápas s Dinamom Riga prišlo 4. februára len 4403 priaznivcov. Priemerná návštevnosť na domácich stretnutiach bola 6450 divákov, čo je o 1158 ľudí menej ako v minulej sezóne.

Prehľad vystúpení Slovana Bratislava v jednotlivých sezónach KHL:

sezóna 2012/2013: 52 zápasov, 78 bodov, postúpil do play-off (v konferenčnom štvrťfinále prehra s Dinamom Moskva 0:4 na zápasy)
sezóna 2013/2014: 54 zápasov, 67 bodov, nepostúpil do play-off
sezóna 2014/2015: 60 zápasov, 63 bodov, nepostúpil do play-off
sezóna 2015/2016: 60 zápasov, 89 bodov, postúpil do play-off (v konferenčnom štvrťfinále prehra s CSKA Moskva 0:4 na zápasy)
sezóna 2016/2017: 60 zápasov, 85 bodov, nepostúpil do play-off
sezóna 2017/2018: 56 zápasov, 58 bodov, nepostúpil do play-off
sezóna 2018/2019: 62 zápasov, 33 bodov, nepostúpil do play-off

Viac o téme: Vladimír Országh HC Slovan Bratislava HK Soči
  • Zdroj: SITA, TASR, športky