Vlhová si zasúťaží aj na slovenských zjazdovkách: Lístky na podujatie by ste hľadali márne!

Petra Vlhová
Petra Vlhová

JASNÁ - Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách bude v dňoch 2.- 3. marca 2019 dejiskom Európskeho pohára žien v zjazdovom lyžovaní. Súťažiť sa bude v obrovskom slalome a slalome. Na radosť organizátorov aj fanúšikov bude najväčšou hviezdou podujatia Petra Vlhová, Rodáčka z neďalekého Liptovského Mikuláša do Jasnej priletí v piatok popoludní priamo z českého Špindlerovho Mlyna, kde sa dosiaľ pripravovala na ďalšie preteky Svetového pohára (8.- 9. 3.).

Petra Vlhová je druhá najlepšia pretekárka aktuálneho poradia zjazdárskeho Svetového pohára žien aj hodnotenia slalomu. Rovnako je hrdá držiteľka medailového kompletu z nedávnych majstrovstiev sveta vo švédskom Aare. Zlato získala v obrovskom slalome, striebro v alpskej kombinácii a bronz v slalome. To všetko ako prvá Slovenka v histórii.

"Sme veľmi radi, že Peťa si našla čas a predstaví sa na svojom domácom svahu. Naša radosť je o to väčšia, že ju v Jasnej môžeme privítať premiérovo ako majsterku sveta. Urobíme všetko preto, aby sa tu cítila naozaj ako doma a našla tu špičkové zázemie na tréning aj samotné preteky. Verím, že si jej účasť na týchto pretekoch nenechajú ujsť ani fanúšikovia, ktorí ju prídu povzbudiť a vytvoria v Jasnej výbornú atmosféru," uviedol Matej Hulej, riaditeľ strediska Jasná, v tlačovej správe organizátorov.

Na preteky EP v obrovskom slalome a v slalome je prihlásených viac ako 90 pretekárok z 19 krajín. Okrem Vlhovej sa v Liptove predstavia aj ďalšie známe mená z pretekov Svetového pohára - Francúzka Nastasia Noensová, Slovinky Ana Buciková a Maruša Ferková, Švédka Emelie Wikströmová, ale aj Rakúšana Eva Maria Bremová. Trojnásobná víťazka pretekov SP Bremová jeden zo svojich triumfov dosiahla práve v Jasnej v marci 2016. V tej istej sezóne sa tešila zo zisku malého glóbusu za celkový triumf v obrovskom slalome. Na pretekoch v Jasnej aktuálne nebude chýbať aj ďalšia rodáčka z Liptovského Mikuláša Martina Dubovská, ktorá už reprezentuje Českú republiku.

Súťažný víkend v Jasnej sa začne v sobotu 2. marca obrovským slalomom (1. kolo - 9.30 h, 2. kolo - 12.30 h), v nedeľu 3. marca je v rovnakých časoch na programe slalom. Preteky sa budú konať na zjazdovke Pretekárska č.1 z Priehyby na Záhradky. Príprava zjazdovky sa začala už 25. februára, odkedy je pre verejnosť uzavretá. Na preparácii trate sa podieľalo 40 osôb, na ochranné zabezpečenie sa použili 3 km sietí. Očakávaná návštevnosť podujatia spolu so záujmom o víkendovú lyžovačku na ďalších svahoch v Jasnej si vyžiadali aj ďalšie opatrenia. "Doprava do strediska bude počas víkendu regulovaná dopravnou políciou. Zo záchytných parkovísk bude kyvadlová doprava vyvážať peších návštevníkov do stanice Lúčky. Odtiaľ budú musieť prejsť na Záhradky po vyznačenom chodníku,“ uviedla Veronika Devečková, manažérka infraštruktúry v stredisku Jasná.

Zaujímavosť v súvislosti s veľkým záujmom o preteky s Petrou Vlhovou na Slovensku pridal aj šéf odvetvia alpských disciplín SLA Ján Garaj. "Keď sa rozšírilo, že príde Vlhová, ľudia chceli kupovať lístky... Verejnosť žije Vlhovou, ale toto je ´free podnik´ a ani by sme nechceli predávať vstupenky na Európsky pohár. Pretekom však chceme dodať aj slávnostný rámec s vyhlásením výsledkov aj vlajkami zúčastnených krajín, ktoré budú držať v rukách deti." Organizátori dodávajú, že v nedeľu najúspešnejšej pretekárke v rámci celého víkendu odovzdajú aj trofej za putovnú Veľká cena Demänovských jaskýň, najstaršieho lyžiarskeho podujatia na Slovensku. Organizuje sa s prestávkami od roku 1939.

V novodobej histórii Slovenska sa organizujú preteky Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej pravidelne od roku 2008. Prestávky boli iba v rokoch 2014, keď boli v Jasnej majstrovstvá sveta juniorov, a v 2016. Vtedy Jasná po dlhých rokoch hostila Svetový pohár.


Tagy: Petra Vlhová Ján Garaj Matej Hulej Veronika Devečková

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA