VIDEO Exkluzívny pohľad do zákulisia na Tehelnom poli: Sem sa bežný divák nedostane

Pohľad na Národný futbalový štadiónPohľad na Národný futbalový štadión Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Po dlhých vyše deviatich rokoch sa v nedeľu na bratislavskom Tehelnom poli konečne uskutoční súťažný zápas. Miestny tím ŠK Slovan nastúpi na novučičkom Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v zápase 21. kola Fortuna ligy 2018/2019 proti odvekému súperovi Spartaku Trnava.

Futbalisti Slovana Bratislava naposledy na Tehelnom poli nastúpili 25. novembra 2009. Vtedy v odvete štvrťfinále Slovenského 2009/2010 pohára remizovali s Myjavou 0:0. "Doma" sa tak predstavia po 3385 dňoch. Klub z hlavného mesta pred niekoľkými dňami ohlásil, že duel proti Spartaku Trnava bude vypredaný. Pozrite si najnovšie exkluzívne zábery priamo zo štadióna, na ktorých uvidíte aj prezidentskú lóžu, bezpečnostnú miestnosť, skyboxy, réžiu či reprezentačnú kabínu.

Búracie práce na starom štadióne Tehelné pole sa začali 10. júla 2013, práve vtedy sa do jeho múrov zahryzli bagre. Pôvodne sa predpokladalo, že nový štadión bude hotový v roku 2016. Termín úplného dokončenia sa však posunul až na rok 2019. Slávnostné otvorenie výstavby Národného futbalového štadióna sa uskutočnilo 1. septembra 2016, na Tehelnom poli sa začali realizovať prvé projektové práce ako geologický prieskum, hydrogeologický prieskum a radónový prieskum. Uskutočnili sa aj ďalšie práce spojené s prípravou pozemku na výstavbu štadióna. Nasledovali prehĺbovacie práce, ktoré znížili základný povrch ešte o štyridsať centimetrov. Na Tehelné pole potom nastúpili ťažké stavebné mechanizmy, na mieste budúceho štadióna sa uskutočnili aj pilotné vrty, siahajúce do hĺbky šestnástich metrov. Tie boli základom pre položenie samotnej stavby.

Výstavbu Národného futbalového štadióna (NFŠ), ktorá oficiálne odštartovala 1. septembra 2016, sa spoločnosť Strabag zaviazala uskutočniť za 49,81 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (59,77 mil. eur s DPH), a to do 76 týždňov, teda za jeden a pol roka. Nový futbalový štadión vyrástol v areáli pôvodného štadióna ŠK Slovan Bratislava. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna, na výstavbu poskytnúť dotáciu 27,2 milióna eur a túto cifru odpočítať od výslednej kúpnej ceny.

V decembri 2018 pri kontrolnom dni na novom Národnom futbalovom štadióne v Bratislave kompetentní referovali, že Tehelné pole je pripravené na to, aby sa v jarnej časti najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy stalo domovským stánkom hráčov ŠK Slovan Bratislava a privítalo aj futbalistov národného tímu. Národný futbalový štadión spĺňa najvyššie kritéria Európskej futbalovej únie (UEFA) a patrí do kategórie 4, ktorá umožňuje organizovanie najvýznamnejších podujatí. Štadión na Tehelnom poli už zažil testovaciu generálku - 16. januára na ňom nastúpili hráči Slovana v prípravnom dueli proti českej Sigme Olomouc (2:3). Vtedy však bola pre divákov k dispozícii iba jedna tribúna.

Viac o téme: ŠK Slovan Bratislava NFŠ
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Branislav Bíbel; VIDEO: Youtube Števo Eisele
  • Zdroj: SITA, športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy