VIDEO Skvelý Volko z beznádeje až na zlatý trón: Slová historicky prvého slovenského majstra Európy

Ján Volko a jeho víťazné oslavy so zástavou
Ján Volko a jeho víťazné oslavy so zástavou

GLASGOW - Slovenský reprezentant Ján Volko sa stal halovým majstrom Európy, vo finále behu na 60 metrov na 35. halových ME v atletike v Glasgowe vyhral za 6,60 sekundy o stotinku pred Turkom jamajského pôvodu Emrem Barnesom (6,61) a Holanďanom Jorisom van Goolom (6,62).

Nespútaná radosť 22-ročného zverenca trénerov Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka sa prejavila aj v jeho reakcii pre RTVS: "Ani si to všetko neuvedomujem, asi až neskôr si úplne užijem fakt, že som zlatý. Je to jednoducho úžasné a som vďačný všetkým, ktorí mi pomáhali, či už rodičia, tréneri, fyzioterapeuti a ďalší. Neviem, čo by som viac dodal, je to podobné ako pred dvoma rokmi v Belehrade, keď som bol odrazu strieborný. V prvom rade ďakujem Bohu za talent a že mi vôbec umožnil bežať. Pred finále som mal problémy, každý o nich vedel, nič nenaznačovalo, že to skončí takto, že budem môcť zabehnúť takýto dobrý čas. Je to naozaj ako zázrak. Za týmto úspechom sa ukrýva obrovská starostlivosť, aj keď som sa nevyhol nejakým problémom, vždy sme vedeli formu správne doladiť na ten najdôležitejší okamih. Aj my sa neustále učíme, preto si už dlhšie udržiavam takú formu, ktorá prináša radosť. Je to úžasné. Som veľmi vďačný a šťastný, že sa to podarilo."

Slovenský šprintérsky expres Ján Volko ako prvý Slovák v histórii získal na európskom šampionáte v atletike individuálne zlato v šprinte. Pred ním sa zo zlata, ale štafetového, tešil v roku 1971 na ME v Helsinkách Juraj Demeč, člen víťazného kvarteta bývalého Československa na 4 x 100 m.

Volko sa v šestnástej šesťdesiatke v sezóne, pred ktorou mal obavy, keďže jeho problémový ľavý zadný stehenný sval ho po semifinále rozbolel, dostal akoby z beznádeje na zlatý trón.

Dvadsaťdvaročný Bratislavčan je po guliarovi Mikulášovi Konopkovi len druhý atletický halový majster Európy v atletike v ére samostatnosti, celkovo štvrtý v celej histórii, keďže v drese bývalého Československa triumfovali Jozef Plachý na 800 m, Eva Murková v diaľke a dvakrát chodec Jozef Pribilinec.


Tagy: Ján Volko

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
Youtube; Video: RTVS

DISKUSIA