Riaditeľka pretekov v Jasnej vyzdvihla Vlhovú: Peťa prišla preto, lebo je taká, aká je

Petra Vlhová na pretekoch v Jasnej
Petra Vlhová na pretekoch v Jasnej

JASNÁ - Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní žien v Jasnej sa skončil pre Slovensko dvojnásobným úspechom - výsledkovým aj organizátorským. O výsledkový úspech sa postarala dvoma víťazstvami najväčšia hviezda podujatia Petra Vlhová, ktorá po obrovskom slalome podľa predpokladov ovládla aj slalom. Organizátori si zasa môžu povedať, že vedia pripraviť súťažný kopec na svetovej úrovni.

"Dosť dlho sme pripravovali trať, intenzívne vyše týždňa. Vieme to urobiť tak, aby bola kompaktná. Aj keď do toho pršalo a v noci aj snežilo, preteky boli úžasné a pretekárky nadšené," zhodnotila riaditeľka pretekov Jana Palovičová.

Skúsená organizátorka obrazne sňala klobúk aj pred Petrou Vlhovou, ktorá prerušila prípravu na Svetový pohár v Špindlerovom Mlyne a strávila súťažný víkend v pretekoch o kategóriu nižšie na kontinentálnej úrovni. "Peťa nám po emocionálnej stránke z toho urobila jedny fantastické preteky pre všetkých, ktorí milujú tento šport a majú ju radi," vyzdvihla Palovičová.

"Veľmi sa teším, že som opäť mohla súťažiť doma. Je to neskutočné. Jasná je moje stredisko, vyrastala som tu. Vedela som, že prídu ľudia, ale až také množstvo som nečakala," pridala pár postrehov Petra Vlhová po triumfe v obrovskom slalome, keď si cez husté špaliere fanúšikov musela predierať cestu na stupne víťazov.

Po komplikácii s piatkovým presunom zo Špindlerovho Mlyna do Jasnej sa Vlhovci do poslednej chvíle rozhodovali, či Petra nastúpi v oboch víkendových pretekoch. Do najväčšieho slovenského lyžiarskeho strediska dorazila až v piatok večer po dlhej ceste autom, keďže plánovaný letecký presun jej zrušilo počasie. Napokon absolvovala oboje preteky aj kvôli svojím fanúšikom. "Petra prišla, lebo ona je taká, aká je. Keď sme sa po ´obráku´ stretli, krátko poznamenala ´Vidíte, prišla som...´ Zrejme to bolo pre ňu tiež prínosné, keďže sa súťažilo v dobrom počasí a na dobrej trati. Ak by to tak nebolo, možno by sa rozhodla inak," uviedla Palovičová. Na otázku, že veľmi bije do očí aktuálna výkonnostná diera medzi druhou ženou Svetového pohára, resp. trojnásobnou medailistkou z MS 2019 a ostatnými slovenskými pretekárkami, odpovedala: "Je tam teraz vákuum. Petrine nástupkyne treba riešiť už od žiackych kategórií. Trvá to dosť dlho, kým niekto vyskočí."

Riaditeľka pretekov v Jasnej pripomenula, že Európsky pohár tvoril len polovicu z plánovaného programu na Pretekárskej 1 na Záhradkách. V pondelok a utorok (4. - 5. marca) sa tam totiž uskutočnia majstrovstvá Slovenskej republiky v zjazdovom lyžovaní v technických disciplínach. V pondelok to budú obrovské slalomy mužov a žien a o deň neskôr slalomy. Domáci šampionát už bude bez Petry Vlhovej, ktorá bude mať v pondelok voľno a v utorok už bude opäť trénovať pred piatkovými a sobotňajšími pretekmi v Špindlerovom Mlyne.

"Zostáva nám tu väčšina pretekárok z Európskeho pohára, čiže konkurencia bude veľmi kvalitná. V súťaži žien by sme mali mať 6-7 Sloveniek, u mužov sa predstaví trio Andreas Žampa, Matej Falat a Matej Prieložný. Kopec aj jeho parametre budú tie isté ako na Európskom pohári. Hlásia síce oteplenie, ale to by už nemalo s traťou nič urobiť," doplnila na záver J. Palovičová.


Tagy: Petra Vlhová Európsky pohár v Jasnej

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Dušan Hein

DISKUSIA