Kontra na Valábikove tvrdé slová: Spustil sa hon na čarodejnice, je to nonsens!

Boris Valábik
Boris Valábik

BRATISLAVA - Množiace sa chyby rozhodcov v hokejových súťažiach na Slovensku vzbudzujú verejnú kritiku, najmä keď sa to udeje v priamom prenose televízie. Neodpískaný faul Filipa Bajteka na Zdeňka Krála v súboji predkola play-off Tipsport ligy Nové Zámky - Detva či zbytočná "polemika" okolo počtu hráčov v predĺžení súboja Miškovec - Budapešť v rovnakej fáze najvyššej súťaže vyvolali búrlivé diskusie o tom, či ide o trvalý jav alebo len potvrdenie okrídleného úslovia, že "mýliť sa je ľudské."

S tvrdou kritikou arbitrov prišiel Boris Valábik v štúdiu RTVS, ktorý po jasnom faule Bajteka na Krála, ktorý zostal nepotrestaný, vyhlásil, že "to bola hanba, fraška a dehonestácia pojmu profesionálny rozhodca." Na tieto slová niekdajšieho hráča NHL a AHL a aktuálne televízneho experta aj regionálneho inštruktora SZĽH zareagoval šéf oddelenia rozhodcov SZĽH Juraj Sýkora.

"Prehnal to, mohol preukázať väčší rešpekt. Nechcem nič bagatelizovať, boli to jasné chyby rozhodcov, ale celkovo mi u nás chýba kultúrnejšie posudzovanie. Vravieť, že rozhodcovia sú najväčšou slabinou ligy, je nonsens," uviedol Juraj Sýkora pre denník Šport a ďalej pokračoval: "Nikto nie je dokonalý, ale skúsme sa vžiť do kože rozhodcov. Rozhodnutia robia v zlomku okamihu. Páni Baluška a Štefik nevideli jasný faul, žiaľ, obaja stáli v zákryte. Urobili chybu, budú potrestaní. Čo sa týka zápasu v Maďarsku, neviem si to vysvetliť. Rozhodcovia boli informovaní o formáte predĺženia. Chaos mohol spôsobiť fakt, že každá súťaž na Slovensku, a to hovoríme o extralige, prvej a druhej lige, ženskej, juniorskej či dorasteneckej súťaži, má iné pravidlá. Mohli sa pomýliť, hoci zodpovednosť nesú tak či onak. Je na zamyslenie, či nezlúčiť pravidlá a zaviesť pre všetky súťaže jednotný formát."

Sýkora si myslí, že sporné či azda až komické situácie z Miškovca a Nových Zámkov nepomáhajú rozhodcom, ktorí budú počas play-off pod ešte väčším tlakom a drobnohľadom. Napriek spomenutým kiksom by mali naďalej vyraďovaciu fázu sezóny pískať slovenskí arbitri. O výpomoci zahraničných rozhodcov sa zatiaľ neuvažuje. "Treba si uvedomiť, že profesionálnych rozhodcov nemáme na Slovensku veľa. Ak ich budeme takto verejne kritizovať a nakladať im, kto bude pískať v budúcnosti? Myslíte si, že to niekoho bude lákať? Chyby robia rozhodcovia aj v lepších ligách, ako je naša. Stačí sa pozrieť na KHL. Hráči si neraz zanadávajú, možno zlomia hokejku, ale ďalej nič neriešia. Keď už, verdikty posudzuje komisia rozhodcov. U nás sa spustil hon na čarodejnice... V tomto smere vidieť absenciu kultúry," dodal Sýkora pre denník Šport.


Tagy: Boris Valábik Juraj Sýkora

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
youtube

DISKUSIA