Krutá diagnóza pre tenisovú hviezdu: Neobvyklá choroba, ktorá výrazne skracuje ľudský život

Jo-Wilfried Tsonga
Jo-Wilfried Tsonga

BRATISLAVA - Zhruba pred mesiacom oslávil na domácom halovom podujatí v Montpellieri svoj 16. turnajový triumf a jasne ukázal, že po dlhodobom výpadku zapríčinenom zranením je späť a dokáže konkurovať aj tým najlepším. Reč je o niekdajšej svetovej päťke. Jo-Wilfried Tsonga sa na nadchádzajúcich podujatiach v Indian Wells a tiež v Miami nepredstaví, dôvodom je zákerná a pomerne ojedinelá choroba, ktorá ho sužuje.

Francúz Tsonga, ktorý od roku 2002 na okruhu ATP vyhral už 650 zápasov, má teraz proti sebe najsilnejšieho súpera. Lekári mu totiž diagnostikovali zákerné ochorenie nazývané kosáčikovitá anémia. Táto zriedkavá choroba je dedičná a ide o druh chudokrvnosti, ktorý výrazne znižuje dĺžku života u žien aj mužov. U žien je to v priemere 48 rokov, u mužov ešte o šesť rokov menej. 

Aj keď podľa lekárov u Tsongu tak skoré úmrtie nehrozí, zákerná choroba jeho život ovplyvňuje. "Keď je cesta lietadlom dlhá, tak mi to potom zaberie dva až tri dni, aby som sa dal fyzicky dohromady. Na toto ochorenie sa u mňa prišlo pred piatimi rokmi. V každodenných aktivitách ma však nijako neobmedzuje," uviedol Tsonga ako dôvod, prečo sa nezúčastní turnajov v Indian Wells a Miami.

Pomerne ojedinelé ochorenie je rozšírené predovšetkým v Afrike a Severnej Amerike a ľudia s touto chorobou často trpia závratmi, pocitmi únavy a v ojedinelých prípadoch aj stratou vedomia. Príčinou je chyba  v géne pre hemoglobín – červené krvinky sú deformované a neschopné vykonávať svoju funkciu. Navyše upchávajú cievy a zabraňujú prístupu kyslíka a živín k orgánom a tkanivám. V rozvojových krajinách, kde sa najčastejšie objavuje, sa trpiaci na túto chorobu len zriedkakedy dožívajú dospelosti. Časté sú totiž vážnejšie komplikácie ako infarkt, mozgové príhody a mnohé ďalšie.

 


Tagy: Jo-Wilfried Tsonga

Zdroj:
športky
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA