Vlhová opäť rozjasala slovenských fanúšikov: V slalome vybojovala ďalšie pódium!

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas 2. kola slalomu žien na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas 2. kola slalomu žien na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní

ŠPINDLEROV MLYN - Slovenka Petra Vlhová skončila na treťom mieste v sobotňajšom slalome žien v Špindlerovom Mlyne vo vrcholiacom ročníku Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Zdolali ju len víťazná Američanka Mikaela Shiffrinová a Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá v súčte oboch kôl skončila druhá. Vlhová zaostala za víťazkou o 2,03 s.

Dvadsaťtriročná Liptáčka v Špindlerovom Mlyne predtým v piatok pridala ďo zbierky úspechov deviaty triumf v pretekoch Svetového pohára a v sobotu zasa šiestykrát tretie miesto. Vlhová celkovo dosiahla 24. pódiové umiestnenie v bojoch o glóbusy, jej aktuálna bilancia je 9 víťazstiev - 9 druhých miest a 6 tretích priečok. Zverenkyňa talianskeho trénera Livia Magoniho už pred pretekmi mala isté konečné druhé miesto v sezónnom hodnotení slalomu vo Svetovom pohári. Do konca súťažného ročníka zostáva odjazdiť už len finálový slalom o týždeň v andorrskom Soldeu.

Američanka Mikaela Shiffrinová potvrdila svoju slalomovú extratriedu aj v Českej republike. Štvornásobná majsterka sveta v tejto disciplíne už pred pretekmi v Českej republike mala istotu malého krištáľového glóbusu za slalom, ktorý získala po šiesty raz. Fenomenálna Američanka dosiahla 58. triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére a pätnásty v tejto sezóne. Utvorila tým sezónny rekord, doteraz mala 14 víťazstiev v jednom súťažnom ročníku spoločne so Švajčiarkou Vreni Schneiderovou (sezóna 1988/1989). Rodáčka z Colorada si zároveň pripísala 39. víťazstvo v slalome a už len jeden triumf jej chýba na vyrovnanie absolútneho historického lídra Švéda Ingemara Stenmarka (40).

Naďalej sa rozrastá aj štatistika v počte slalomov vo Svetovom pohári, ktoré nevyhrala iná pretekárka ako Shiffrinová alebo Vlhová, Toto bolo už 19. víťazstvo Shiffrinovej alebo Vlhovej v neprerušenej sérii. Slovenka sa na tejto štatistike podieľala štyrmi víťazstvami. Zatiaľ posledná iná ženská víťazka slalomu sa zrodila 10. januára 2017 vo Flachau, bola ňou Švédka Frida Hansdotterová.

Vlhová mala v 1. kole so štartovým číslom jeden výhodu neporušenej trate, ale v hustom snežení jej to až tak nepomohlo. Nevyhla sa menším zaváhaniam a z pozície líderky ju zosadila hneď s číslom 2 jazdiaca Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá dosiahla o 1,33 s lepší čas ako Slovenka. Priebežné štvrté miesto po prvej jazde napokon vylepšila na konečné tretie. V druhom kole už bez sneženia Vlhová poháňaná stovkami ba tisíckami fanúšikov zo Slovenska splnila svoju úlohu a v cieli bola priebežne na 1: mieste. A keďže Švédka Frida Hansdotterová ju neprekonala, Slovenka už mala istotu pódiového umiestnenia. Vyššie ako na tretiu priečku sa však už neposunula, lebo Švajčiarka Holdenerová aj Američanka Shiffrinová predviedli jednoznačne lepšie výkony.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Špindlerov Mlyn (ČR) - sobota:

Ženy - slalom (1.+ 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:38,98 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,85 s, 3. Petra Vlhová (SR) +2,03, 4. Katharina Truppeová (Rak.) +2,63, 5. Kristin Lysdahlová (Nór.) +2,73, 6. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +2,75.

Poradie vo Svetovom pohári (po 31 z 35 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1954 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 1235, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 943, 4. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 697 bodov, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 686, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 675.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 11 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1060 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 817, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 601, 4. Anna Swennová-Larssonová 436, 5. Frida Hansdotterová 434, 6. Katharina Truppeová (Rak.) 350.


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA