Ďalšie zlato so slovenskou pečaťou na biatlonových MS: Senzačný víťaz stíhačky v Östersunde!

Juraj SanitraJuraj Sanitra Zdroj: TASR - Michal Svítok

ÖSTERSUND - Ukrajinský biatlonista Dmitro Pidručnij získal zlatú medailu v nedeľňajších stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. - 17. marca). Trénerom senzačného majstra sveta je slovenský tréner Juraj Sanitra, ktorý predtým koučoval slovenskú reprezentáciu na čele s Anastasiou Kuzminovou. Na druhom mieste so stratou 8,3 s na víťaza skončil Nór Johannes Thingnes Bö. Bronzovú medailu si vybojoval Francúz Quentin Fillon-Maillet, keď zaostal o 17,7 s za víťazným pretekárom.

Dvadsaťpäťročný J. T. Bö získal po piatich chybách a druhom najrýchlejšom bežeckom výkone svoju druhú striebornú medailu v stíhačke na MS, pred dvomi rokmi mu v rakúskom Hochfilzene v tejto disciplíne zavesili na krk kov rovnakej hodnoty. Celkovo si olympijský víťaz zo ZOH 2018 v Pjongčangu J. T. Bö vybojoval na svetových šampionátoch už 12 medailí (5-5-2) vrátane dvoch najcennejších kovov zo štvrtkovej miešanej štafety a sobotňajšieho šprintu na prebiehajúcich MS.

Po prvej streľbe v ľahu bol na čele pretekov bezchybný Nór J. T. Bö s náskokom 39,0 s pred druhým Francúzom Martinom Fourcadom. Napriek prvej chybe na druhej položke v ľahu naďalej viedol J. T. Bö. Za Nórom sa so stratou viac ako 33 sekúnd zoradilo trio M. Fourcade, Nemec Erik Lesser a Rus Alexander Loginov. Ani tretia položka, prvá v stoji nepriniesla zmenu na čele pretekov, J. T. Bö síce druhýkrát minul, no pred druhým Ukrajincom Dmitrom Pidručnim mal náskok takmer 50 sekúnd. Na poslednej položke urobil J. T. Bö až tri chyby. Do čela pretekov sa dostal Pidručnij s náskokom viac ako 15 s pred J. T. Böom. Stratu už nedokázal zmazať a musel sa uspokojiť so striebornou medailou. Na treťom mieste nakoniec finišoval Francúz Quentin Fillon-Maillet.

Slovensko reprezentovala v pretekoch trojica pretekárov. Najviac sa darilo Matejovi Kazárovi, ktorý po štyroch nepresných výstreloch obsadil 45. miesto. Martin Otčenáš finišoval na 51. priečke.

Na uplynulom svetovom šampionáte sa z triumfu v stíhačke mužov tešil Martin Fourcade. Z ním sa zoradili dvaja Nóri Johannes Thingnes Bö a Ole Einar Björndalen. Práve legendárny Björndalen a M. Fourcade sú historicky najúspešnejšími pretekármi v stíhacích pretekoch na MS, obaja majú na svojom konte štyri zlaté medaily. Medzi krajinami je na čele poradia Nórsko, ktorého reprezentanti vybojovali už 18 cenných kovov pri celkovej medailovej bilancii (5-6-7).

V doterajšom priebehu aktuálnej sezóny Svetového pohára sa odjazdilo šesť stíhacích pretekov. Až v štyroch z nich sa z víťazstva tešil fenomenálny Nór Johannes Thingnes Bö. Postupne si pripísal na svoje konto triumfy v slovinskej Pokljuke, českom Novom Meste na Morave, nemeckom Oberhofe a talianskej Anterselve. Nórovu dominanciu v šprinte narušili iba duo Francúzov - Martin Fourcade v slovinskej Pokljuke a Quentin Fillon-Maillet, ktorý uspel v posledných pretekoch pred MS v americkom Salt Lake City.

Program šampionátu v Östersunde pokračuje v utorok 12. marca vytrvalostnými pretekmi žien na 15 km o 15.30 h.

Majstrovstvá sveta 2019 v biatlone - Östersund (Švéd.) - nedeľa:

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Dmitro Pidručnij (Ukr.) 31:54,1 min (2), 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +8,3 s (5), 3. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) +17,7 (3), 4. Tarjei Bö (Nór.) +18,1 (1), 5. Marin Fourcade (Fr.) +27,8 (2), 6. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) +40,8 (1), ... 45. Matej Kazár +4:15,8 min (4), 51. Martin Otčenáš +5:32,8 (6), 56. Tomáš Hasilla (všetci SR) +6:43,8 (9)

Viac o téme: Juraj Sanitra Dmytro Pidručnyj
  • Zdroj: SITA, športky