48 účastníkov na svetovom šampionáte? Štúdia FIFA rozšírenie podporila

LONDÝN - Na majstrovstvách sveta vo futbale 2022 by mohlo účinkovať až 48 reprezentačných mužstiev. Vyplýva to zo štúdie uskutočniteľnosti Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Podľa 83-stranovej správy, ktorú získala aj agentúra AP, by Kataru mohol podujatie pomôcť usporiadať aj minimálne jeden spoluorganizátor. Ako sa ďalej uvádza v materiáli, rozšírenie počtu účastníkov obnáša iba veľmi nízke právne riziká a zmena formátu má vygenerovať príjem vo výške ďalších 400 miliónov dolárov.

Spomenutý dokument hodnotí politické, logistické a právne otázky týkajúce sa "doplnenia" ďalších šestnástich účastníkov. Správu pripravil riadiaci orgán svetového futbalu, čo znamená, že Rada FIFA môže v piatok v Miami odsúhlasiť rozšírenie turnaja. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v júni.

Štúdia sa zaoberala štadiónmi v susedných krajinách Blízkeho východu, ktoré by Kataru mohli pomôcť s organizáciou podujatia. Skúmala štadióny v Bahrajne, Kuvajte, Ománe, Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch. V materiáli sa však píše, že prípadných spoluorganizátorov bude musieť schváliť katarský organizačný výbor.

Ako je známe, štyridsaťosem tímov sa malo pôvodne prvýkrát predstaviť až na MS 2026, ktoré sa uskutočnia v Kanade, USA a Mexiku.


Tagy: FIFA MS vo futbale 2022

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA