FIFA podporila MS 2022 so 48 účastníkmi: Tieto krajiny by mali pomôcť s organizáciou turnaja

Trofej pre víťaza Majstrovstiev sveta
Trofej pre víťaza Majstrovstiev sveta

LONDÝN - Na majstrovstvách sveta vo futbale 2022 by mohlo účinkovať až 48 reprezentačných mužstiev. Vyplýva to zo štúdie uskutočniteľnosti Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Podľa 81-stranovej správy, ktorú získala aj agentúra AP, by Kataru mohli podujatie pomôcť usporiadať aj neďaleké krajiny nachádzajúce sa Arabskom polostrove. Ako sa ďalej uvádza v materiáli, rozšírenie počtu účastníkov so sebou prináša iba veľmi nízke právne riziká a zmena formátu má vygenerovať príjem vo výške ďalších 400 miliónov dolárov.

Spomenutý dokument hodnotí politické, logistické a právne otázky týkajúce sa "doplnenia" ďalších šestnástich účastníkov. Správu pripravil riadiaci orgán svetového futbalu, čo znamená, že Rada FIFA môže v piatok v Miami odsúhlasiť rozšírenie turnaja. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v júni.

Štúdia sa zaoberala štadiónmi v susedných krajinách Blízkeho východu, ktoré by Kataru mohli pomôcť s organizáciou podujatia. Skúmala štadióny v Bahrajne, Kuvajte, Ománe, Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch. V materiáli sa však píše, že prípadných spoluorganizátorov bude musieť schváliť katarský organizačný výbor.

Do úvahy pripadá dovedna desať štadiónov mimo územia Kataru. Jedným z nich je aréna v bahrajnskej Riffe s kapacitou 30 000 divákov, dva štadióny s kapacitou 60 000 resp. 26 000 priaznivcov sa nachádzajú v hlavnom meste Kuvajtu. Omán ponúka štadión s kapacitou hľadiska 34 000 miest v Maskate, Saudská Arábia disponuje hneď troma potenciálnymi dejiskami v Rijáde (kapacita 68 000 divákov), v Džibbe (62 000) a v Dammame (26 000). Spojené arabské emiráty majú v hre takisto tri štadióny. Dva z nich sa nachádzajú v Abú Zabí a poskytujú 42 000 resp. 43 000 miest na sedenie. Tretí z nich je v Al Aine s kapacitou 23 000 divákov.

Štyridsaťosem tímov sa malo pôvodne prvýkrát predstaviť až na MS 2026, ktoré sa uskutočnia v Kanade, USA a Mexiku.


Tagy: FIFA

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Martin Meissner

DISKUSIA