Najvyšší čas na kľúčové rozhodnutie: Ak sa to nepodarí, bude to pre Slovensko obrovská hanba!

Prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel počas neformálnych raňajok Slovenského olympijského a športového výboru
Prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel počas neformálnych raňajok Slovenského olympijského a športového výboru

BRATISLAVA - Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel nepripúšťa, že EYOF 2021 by sa neuskutočnil na Slovensku. Pokiaľ by sa Košice rozhodli odstúpiť od organizácie, bude hľadať iné mesto, ktoré by sa zhostilo úlohy.

Mestské zastupiteľstvo na piatkovom mimoriadnom zasadnutí odložilo oficiálne vyjadrenie jasného postoja, či mesto chce, alebo nechce zorganizovať Európsky olympijský festival mládeže v roku 2021. Stanovisko má prijať na ďalšom mimoriadnom zasadnutí, ktoré musí primátor zvolať najneskôr do 22. marca. "Včera mi prišiel oficiálny list od pána primátora, ktorý požiadal pána premiéra o ďalšie stretnutie. Košice správne hľadajú riešenie pre seba, no hľadajú ho v nesprávny čas. Už sme po treťom poslednom termíne. Nemáme čas na rokovania, nebrzdime celý proces, nejde o Košice, vládu ani SOŠV, ide o Slovensko. Ak zlyháme v takomto podujatí, stratíme reputáciu v zahraničných olympijských štruktúrach. To je väčšia cena ako hala v Košiciach," upozornil Siekel na stredajšom stretnutí s médiami.

Prezident SOŠV už čelí otázkam zo strany Európskych olympijských výborov (EOV), ktoré sa ako tretia zmluvná strana a zároveň vlastník práv na podujatie zaoberali situáciou v pondelok ráno: "Pre Slovensko je to úžasná príležitosť prezentovať krajinu ako dobrého organizátora, ktorý vie pripraviť veľmi dôstojné podujatie. Zdôraznil by som, že je to festival, je to oslava športu. Nie je to len o výkonoch a súťaživosti, ale aj o tom, aby sme prezentovali mladej generácii olympizmus, olympijské hry. Budem strašne apelovať na všetkých zúčastnených, aby si toto uvedomovali. Nie je to o osobnej ambícii, ale o zodpovednosti krajiny voči svetu."

Siekel má momentálne zviazané ruky, na nasledujúce kroky potrebuje jednoznačné vyjadrenie Košíc: "Zúfalo čakám na odpoveď od kompetentných, dostávam protichodné stanoviská, neorientujem sa v situácii. Čas nám beží každý deň, už boli tri posledné termíny. Keď sa povie, že ideme do toho, budem sa tešiť a konečne môžeme pracovať. Ak sa povie nie, musíme okamžite hľadať alternatívu, máme nulový čas." S prípadným náhradným dejiskom sa môžu začať rozhovory až po vyjadrení Košíc: "Bolo by to neseriózne, kým nemáme stanovisko subjektu, s ktorým máme podpísanú zmluvu. Príležitosť tu je, primátor, ktorý povie, že do toho chce ísť, bude mať moju podporu."

Napriek neistote ohľadom Košíc však podľa Siekela nehrozí katastrofický scenár, v ktorom by sa EYOF 2021 nekonal na Slovensku vôbec: "Myslím si, že Slovensko je krajina, ktorá má česť a reputáciu. Nech padne akékoľvek rozhodnutie, budeme okamžite reagovať. Keď Košice povedia áno, urobíme všetko, aby sme im pomohli. Keď nie, budeme hľadať alternatívu mesta, ktoré si trúfne na takéto podujatie, aby ho pripravilo dôstojne. Považoval by som za obrovskú hanbu krajiny, ale aj moju osobnú, keby som musel prísť do pléna EOV a povedať, že nie sme schopní zorganizovať EYOF."


Tagy: Anton Siekel SOŠV

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Dano Veselský; Video: TASR

DISKUSIA